Co je nového ve Windows 10

Novinky ve Windows 10

Koncovým uživatelům přináší Windows 10 nové Start menu, nový webový prohlížeč, osobní digitální asistentku a mnohé další. Pro IT správce zase obsahuje nejnovější verze Windows funkce pro podporu Azure Active Directory či funkci Windows Update for Business.

Windows 10 je zde! Pro současné uživatele Windows 7 a 8 bude po jeden rok (od 29. července 2015) upgrade dostupný zdarma přímo od Microsoftu. Zjistěte více o možnostech upgradu.

Zvažuje vaše nezisková organizace nebo knihovna přechod na Windows 10? Podívejte se na přehled nejdůležitějších novinek v této verzi Windows, a to jak pro koncové uživatele tak pro IT správce.

Nabídka Start

Nabídka Start je ve Windows zpět. Ve Windows 8 byla nabídka Start nahrazena kolekcí dlaždicových aplikací známých pod označením obrazovka Start.

Nová nabídka Start ve Windows 10 kombinuje vlastnosti obrazovky Start s klasickou nabídkou Start známou ze starších verzí Windows. Nejpoužívanější položky nabídky Start jsou umístěny v jednom sloupci hned vedle prostoru, do kterého si můžete připnout dlaždice svých oblíbených aplikací.

Nová nabídka Start ve Windows 10
Nová nabídka Start ve Windows 10

Microsoft Edge

Windows 10 obsahuje nový webový prohlížeč jménem Microsoft Edge. Internet Explorer zůstává k dispozici, ale Edge bude přednastaven jako základní prohlížeč pro většinu úkonů.

Co dělá Edge unikátním jsou jeho funkce pro uložení stránky k přečtení na později a funkce zvýraznění. Prohlížíte-li si stránku, kterou byste si rádi přečetli později off-line, můžete si ji uložit mezi stránky k pozdějšímu přečtení (Reading List). Funguje to obdobně jako například aplikace Instapaper a podobné. Funkce zvýraznění vám zase umožňuje psát, kreslit, zvýrazňovat či vepisovat text přímo do stránky a takto upravenou stránku si uložit do aplikace OneNote nebo ji sdílet se svými přáteli a kolegy.

Zvýrazňovací nástroje Microsoft Edge
Zvýrazňovací nástroje Microsoft Edge

Více pracovních ploch

Ve Windows 10 budete mít možnost využívat více virtuálních ploch, podobně jako na Mac OS X. V praxi to znamená, že můžete mít jednu plochu zaplněnou excelovými tabulkami, druhou informacemi o fundraisingovém projektu a další třeba plnou rodinných fotografií a jednoduše se mezi nimi přepínat.

Mezi jednotlivými plochami můžete aplikace přesunovat jednoduchým přetáhnutím. Nebo je můžete rovnou umístit na novou plochu přetáhnutím na tlačítko "Nová plocha".

Ukázka virtuálních ploch
Ukázka virtuálních ploch

Přichycení oken

Windows 10 obsahuje několik možností přichycení oken, které vám umožňují automaticky změnit velikost oken aplikací a vyplnit jimi požadovanou část plochy, tak abyste mohli pracovat efektivněji. Ve Windows 7 či 8 můžete okno přetáhnout na pravou či levou stranu plochy a tím jej "přichytit" a vyplnit jím danou polovinu obrazovky. Když přichytíte okno do poloviny obrazovky ve Windows 10, zobrazí se navíc přehled běžících aplikací v podobě ikonek a vy můžete vybrat, kterou z nich vyplnit druhou polovinu obrazovky.

Ve Windows 7 a 8 takto můžete přichytit okna aplikací pouze na pravou či levou stranu obrazovky. Ve Windows 10 však můžete okna přichytávat ke všem čtyřem rohům obrazovky.

Další zajímavou funkcí je autovyplnění. Pravděpodobně nebudete vždy chtít rozdělit obrazovku aplikacemi na přesné poloviny nebo čtvrtiny. Windows 10 umožňují také po úpravě velikosti jednoho okna automaticky vyplnit zbylý prostor druhým oknem.

Přichycování v akci
Přichycování v akci

Cortana

Podobně jako Apple má Siri, tak i Windows mají svou hlasem řízenou digitální asistentku Cortanu. Nyní tedy můžete na svůj počítač mluvit, tak jak to znáte z filmů! Tedy, ne přesně takto.

Cortanu však můžete využít pro vyhledávání na webu, vyhledání souborů ve vašem počítači, kontrolu počasí a dalším úkolům. Samozřejmě ji můžete vypnout, pokud raději pracujete sami.

Cortana je v současnosti k dispozici pouze v následujících jazycích: čínština, angličtina, francouzština, němčina, italština a španělština (více info, v angličtině).

Obrázek Cortany ve Windows 10
Obrázek Cortany ve Windows 10

Spořič baterie

Tato funkcionalita z Windows telefonů je nyní součástí i Windows 10. Spořič baterie můžete na svém notebooku či tabletu zapnout, abyste ušetřili zbylou energii baterie, když klesne pod určité procento. V základu je spuštění spořiče nastaveno při poklesu na 20 % energie baterie, ale toto nastavení můžete změnit.

Windows šetří baterii tím, že vypne některé procesy běžící na pozadí. Které? Windows vám umožňuje určit, které procesy by měly běžet vždy, a to i když se přepnete do módu šetření baterie. Nemusíte se tedy bát, že by vám například přestala chodit upozornění na nový e-mail.

Podpora Azure Active Directory

Azure Active Directory je cloudová Active Directory (AD) služba Microsoftu. Podpora v rámci Windows 10 znamená, že organizace může využívat Office 365 (které mohou neziskové organizace získat zdarma) v kombinaci s Azure AD a zcela tak nahradit potřebu vlastních serverových zařízení. Plně cloudové řešení není vhodné pro všechny organizace, pomocí Azure AD Connect však můžete stejnou funkcionalitu zachovat i se svými servery.

Jednou z výhod Azure AD je jednotné přihlášení, což znamená, že uživatel má po přihlášení do Windows 10 okamžitě přístup ke všem AD-kompatibilním cloudovým aplikacím, které máte v organizaci k dispozici, jako například Office 365, Box, Citrix ShareFile a GoToMeeting a Salesforce.com. Pro IT správce je příprava těchto cloudových služeb pro jednotlivé uživatele výrazně jednodušší.

S Office 365 získáte také bezplatnou edici Azure AD. Máte-li zájem o pokročilejší funkce, je možné zakoupit vyšší edici.

Příklad aplikací, které lze integrovat s Azure Active Directory
Příklad aplikací, které lze integrovat s Azure Active Directory

Windows Update pro Business

Windows Update pro Business je bezplatná služba od Microsoftu v rámci edic Pro a Enterprise. Tato služba dává IT správcům lepší kontrolu nad bezpečností a instalováním aktualizací koncovým uživatelům.

Windows Update pro Business umožňuje IT správcům vytvářet distribuční kruhy a údržbová okna a mohou tak určovat kteří uživatelé či zařízení obdrží aktualizace a kdy. Aktualizace lze přitom nastavit tak, že se budou stahovat přednostně z vnitřní sítě místo z internetu, pokud je kapacita připojení malá.

Pokud již používáte pro tyto účely System Center Configuration Manager nebo Windows Server Update Services, můžete je samozřejmě používat i nadále společně s Windows Update pro Business.

Ochrana dat

Nové bezpečností funkce ve Windows 10 Enterprise přináší jak prevenci ztráty dat tak šifrování na úrovni souborů.

Prevence ztráty dat rozlišuje mezi vašimi organizačními daty a osobními daty uživatele a chrání data organizace pomocí šifrování. Software šifruje vaše organizační aplikace, data, e-mail, obsah webových stránek a další citlivé data na daném zařízení. Také uživateli pomáhá určit, zda je nový dokument osobní nebo firemní, a tedy zda by měl být zašifrován.

IT správci mohou navíc vytvářet další bezpečnostní pravidla a tak například chránit firemní data tím, že je nebude možné externě sdílet a přenášet.

Windows Hello a Passport

Windows Hello je nová funkcionalita, díky které mohou uživatelé odemknout svá zařízení pomocí otisku prstů, rozpoznání tváře, či sejmutí duhovky. Pokud chcete využít funkcionalitu rozpoznání tváře či duhovky, je třeba použít novější zařízení s 3D kamerou. Microsoft garantuje vysokou úroveň zabezpečení pro kteroukoliv z těchto tří metod a říká, že jsou bezpečnější než tradiční používání hesel.

Po odemknutí zařízení funkce Passsport ověří uživatele a umožní mu přístup k používaným webovým a dalším službám bez nutnosti zadávat heslo. Pokud máte obavy z toho, že Microsoft bude vlastnit vaše otisky prstů, obraz duhovky či tváře na svých serverech, není třeba je mít. Microsoft uvádí, že biometrické informace jsou ukládány pouze lokálně ve vašem zařízení.