Česká neziskovka se poprvé probojovala mezi finalisty Meet and Code

Projekt Mateřského centra KUŘIMATA se prosadil v konkurenci 1 324 akcí ze 35 zemí celé Evropy a probojoval se mezi 15 finalistů letošní soutěže Meet and Code. Mezi nominované v kategorii Girls do IT! (Holky v IT!) se KUŘIMATA dostala se svou akcí Holčičí robohraní. Pro malou organizaci, která se nikdy dříve programováním ani technologiemi nezabývala, je to obrovský úspěch.

„Oznámení o výběru akce Holčičí robohraní pořádané naším mateřským centrem pro nás bylo obrovským překvapením,“ řekla o nominaci Jitka Žlůvová z organizace KUŘIMATA. Když se ženy z mateřského centra dozvěděly o možnosti získat grant z programu Meet and Code, který podporuje technologické vzdělávání dětí a mladých lidí, neměly s akcemi zaměřenými na programování žádné zkušenosti. 

KUŘIMATA se online formátu nezalekla

Centrum KUŘIMATA bylo výrazně zasažené pandemií a Jitka Žlůvová a její kolegyně proto hledaly způsob, jak jej udržet otevřené a jak organizovat bezpečné akce pro děti. V létě 2020 se náhodou dozvěděly o Meet and Code a rozhodly se této příležitosti chopit. Další výzvou pro ně byla skutečnost, že se všechny akce v roce 2020 měly odehrát online. I když pracovnice Kuřimata ještě nikdy žádnou online akci nepořádaly, nezalekly se toho a přihlásily hned tři akce, které také obdržely grant.

Hodina robotiky s netradiční lektorkou

Porotu letošní Meet and Code Award nejvíce zaujalo Holčičí robohraní – online hodina robotiky, kterou zorganizovaly ženy pro ženy: určena byla pro dívky i jejich maminky nebo babičky. Lektorka téhle akce byla skutečně výjimečná: byla jí desetiletá Pavla Janoušková, asi nejúspěšnější česká dětská stavitelka a programátorka robotů, která již vyhrála řadu soutěží zaměřených na roboty. S akcí jí pomáhala její matka, která je zároveň dobrovolnicí centra.

Pavle se její hodina velmi povedla: bravurně si poradila i s technickými potížemi, které během přenosu nastaly. A samotné účastnice byly z robotů nadšené a okamžitě chtěly vědět, kdy se bude konat další podobná hodina. 

KUŘIMATA: Být aktivní má v dnešní době smysl

Holčičí robohraní se stalo jedním z finalistů v kategorii Girls do IT! (Holky v IT). Ta má za cíl upozornit na zajímavé akce, které odstraňují genderové stereotypy v technologickém vzdělávání a kreativní formou představují možnosti programování a IT dívkám. Vítěz každé kategorie získá cenu ve výši 2000 euro. Ceny se udělují třetím rokem a letos poprvé se do užšího výběru dostala nezisková organizace z České republiky. Společně s KUŘIMATA se o první místo uchází ještě slovinská neziskovka ZAVOD NEFIKS se svojí akcí Holky se nehodí jen pro pečení sušenek a německá organizace Mar de Colores e.V. se svým webinářem Továrna na kyborgy

„Když jsme se dozvěděly o nominaci, byly jsme dojaté a zároveň jsme si uvědomily, že snaha být i v této divné době aktivní a dát prostor všem, kteří mají zájem se zapojit do online aktivit, má smysl. Jsme rády, že i když jsme jen malé mateřské centrum, mohou naše myšlenky inspirovat další organizace k něčemu ještě lepšímu,“ uzavírá Jitka Žlůvová z KUŘIMATA.

Podívejte se na finalisty ostatních kategorií.