Dárcovský a slevový program Microsoft se s koncem roku mění. Zjistěte jak

V posledních měsících jste možná slyšeli o různých změnách v rámci programu Microsoft u nás na TechSoupu. Kromě té největší změny, což je konec dárcovského programu Microsoft pro on-premise produkty, který se odehraje 4. 4. 2022, nás čekají ještě dílčí novinky, které vstoupí v platnost od ledna 2022. Týkají se hlavně toho, jakým způsobem budete žádat o produkty a který software pro vás bude dostupný. Pojďme si je spolu projít. 

Co se na přelomu roku 2021/22 mění?  

Microsoft bude v prosinci upravovat svoje licenční platformy, tak abyste do budoucna mohli své licence (cloudové i on-premise) spravovat na jednom místě. Pro vás to ale znamená, že se změní způsob, jakým budete o licence pro on-premise produkty (tedy ty, které si instalujete do svého počítače a které nepotřebují ke svému fungování internet) žádat a jak si je budete stahovat. Kvůli těmto změnám budou některé produkty dočasně nedostupné a některé z nabídky zmizí úplně. A v neposlední řadě se také bude lišit způsob, jak své licence dostávají knihovny. Licence, které jste si před těmito daty zakoupili, se nijak nemění a budete je moct dál používat tak, jak jste zvyklí. 

Kdy budou změny probíhat a jaká data jsou důležitá?  

  • 13. prosince 2021 – Poslední šance objednat si on-premise produkty ze slevového programu Microsoft.  
  • 14. prosince 2021 – Od tohoto dne do konce roku nebude slevový program Microsoft dostupný.  
  • 23. prosince 2021 – Do tohoto dne nejpozději objednávejte produkty z dárcovského programu Microsoft. 
  • 28. prosince 2021 – Do tohoto dne je potřeba zaplatit vaše objednávky z dárcovského i slevového programu Microsoft.  
  • 29. prosince 2021 – Od tohoto dne do konce roku nebude dárcovský program Microsoft dostupný.  
  • 4. ledna 2022 – Od tohoto dne můžete znovu objednávat dárcovské i slevové on-premise produkty Microsoft novým způsobem.  

Jak se mění stávající produkty?  

U produktů dárcovského programu nebude od 4. ledna 2022 roku k dispozici Software Assurance, což je služba, která vám umožňuje aktualizovat váš software na nové verze. Software Assurance bude od ledna 2022 k dispozici pouze pro produkty ze slevového programu.  

Jaké produkty nebudou od nového roku dostupné?  

V našem katalogu nebudou od ledna tyto produkty:  

Jak změny zasáhnou knihovny?  

Veřejné knihovny budou moct nadále využívat levnějšího softwaru od Microsoftu, ale od ledna 2022 budou produkty k dispozici pouze za zvýhodněné ceny v programu Microsoft Education. 

Jak se na změny můžu připravit?  

Pokud ještě máte k dispozici prostředky v IT budgetu pro rok 2021, nyní je čas je uplatnit a pořídit si produkty od Microsoftu za stávajících podmínek. Stejně tak pokud využíváte některý z produktů, který už od Nového roku nebude dostupný, doporučujeme doplnit si jej teď. Můžete si objednávat například nejnovější kancelářské aplikace Office, licence na Windows Server nebo upgrade pro vaše Windows. Rozhodně doporučujeme nenechávat objednávky produktů na poslední chvíli, tak, abychom vše zvládli do konce roku zprocesovat.  
Pořídit dárcovské produkty Microsoft 

Pořídit slevové produkty Microsoft

Jak to bude vypadat v roce 2022?  

Ve zkratce: abyste v roce 2022 mohli získat dárcovské nebo zlevněné produkty Microsoft, budete si muset nejdřív vytvořit účet v Microsoft non profit portálu. Nově také bude váš klíč ke stažení produktů platit pouze pět dní, pokud produkty v této lhůtě nestáhnete, budete nás muset o klíč požádat znovu. Konkrétní popisy toho, jak o produkty žádat a jak je stahovat pro vás chystáme. Připravujeme i webinář na toto téma. Odehraje se ve dvou termínech, a to 11. 1. od 15:00 anebo 13. 1. od 10:00. Hlásit se na ně můžete už nyní.  

Zároveň, jak již jistě víte, dárcovský program pro on-premise produkty Microsoft až na výjimky končí 4. 4. 2022. Pokud se chcete dozvědět o tom, co to pro vás znamená, podívejte se na webinář, který jsme na toto téma pořádali.  

Kam se můžu obrátit pro pomoc?  

Jako vždy je to pro vás naše podpora, která vám ráda na adrese podpora@techsoup.cz nebo na čísle 774 000 985 zodpoví všechny dotazy a poradí vám, které produkty jsou pro vás nejlepší a jak se ve změnách zorientovat.