Microsoft – revize využívání darovaných licencí Office 365 a Microsoft 365

Od 1. července provádí společnost Microsoft revizi využívání darovaných licencí. Týká se to produktů Office 365 a Microsoft 365.  

Společnost Microsoft vyžaduje, aby organizace aktivně používaly alespoň 85 % bezplatných (darovaných) licencí. „Aktivní používání“  znamená, že licence jsou přiděleny jednotlivcům v rámci organizace a že tito jednotlivci použili alespoň jednu cloudovou službu Microsoft za posledních 90 dní. 

Mezi tyto cloudové služby patří Exchange Online, Yammer, Microsoft Teams a Microsoft 365 Apps. (Všimněte si, že používání aplikací Office s trvalou licencí, jako je Office Standard nebo Office Professional, se do ukazatelů aktivního používání nezapočítává).

Co to znamená pro neziskové organizace 

Pro ilustraci, co to znamená, se podívejme na příklad: Pokud byste měli 20 darovaných licencí, museli byste alespoň 17 z nich přiřadit jednotlivcům ve vaší organizaci. Těchto 17 osob by muselo během posledních 90 dnů použít alespoň jednu cloudovou službu Microsoft 365 nebo Office 365.    

Pokud jste tuto minimální hranici 85 % využití nesplnili, můžete o všechny darované cloudové licence Microsoft přijít bez ohledu na to, zda jsou využívány, nebo ne. Placených licencí by se to netýkalo. 

Přiřaďte a používejte své licence co nejdříve 

Pokud jste tak ještě neučinili, musíte darované licence přiřadit jednotlivým osobám ve své organizaci a začít je neprodleně používat. V případě nových předplatných pracujte rychle na aktivaci a zahájení používání licencí. 

Pokud máte více licencí, než potřebujete, můžete také upravit své předplatné Office 365 nebo Microsoft 365 a snížit počet držených licencí. 

Chcete-li darované licence přiřadit zaměstnancům nebo odebrat uživatele, postupujte podle těchto pokynů (v AJ) nebo se podívejte na tyto simulace s návodem (v AJ). Čím dříve tak učiníte, tím lépe. Další informace naleznete v listu s nejčastějšími dotazy k darovaným licencím společnosti Microsoft (PDF v anglickém jazyce). 

Darované licence Office 365 E1 již nejsou k dispozici 

Společnost Microsoft navíc již nebude nabízet darované licence Office 365 E1, pokud nemáte se společností Microsoft uzavřenou konkrétní smlouvu Enterprise Agreement. Místo toho doporučujeme zvážit některou z nabídek darování Microsoft 365 Business Standard a Premium. Pokud v současné době používáte darované licence Office 365 E1, zůstanou vaše licence aktivní, dokud je budete používat.  

Potřebujete pomoc s přidělením nebo používáním licencí? 

Společnost TechSoup nabízí služby, které vám pomohou a zajistí, abyste maximálně využili své cloudové licence. Kontaktujte nás na podpora@techsoup.cz.  

Pokud byste se rádi vzdělávali v oblasti IT, sledujte náš YouTube kanál, zároveň také můžete využít TechSoup kurzy (vedené v anglickém jazyce). Tyto online kurzy se týkají aplikací Teams, Excel, Outlook, Word, PowerPoint, SharePoint, OneDrive a mnoha dalších. Všechny jsou k dispozici zaměstnancům i dobrovolníkům.