To nejzajímavější z Digitálního dne pro neziskovky

Digitální den pro neziskovky, největší česká online technologická akce pro neziskový sektor, je za námi. Přinesla mnoho nápadů, inspirace a tipů na konkrétní užitečná řešení. Sepsali jsme pro vás to, co nám během dopolední konferenční části přišlo nejpodstatnější, a máme pro vás také záznamy jednotlivých řečníků a jejich prezentace. 

Vše odstartovalo úderem deváté hodiny ranní v moderně vybaveném studiu ČTK v pražské Opletalově ulici. Odtud byla do prostředí Airmeet, na YouTube a na Facebook vysílána dopolední, konferenční část Digitálního dne. Moderování se ujal Václav Sochor, dlouholetý redaktor České televize a Českého rozhlasu a zpravodaj britské BBC, který profesionálně a svižně uváděl jednotlivé řečníky a řečnice. Dopoledne si diváci mohli poslechnout příspěvky například Filipa Dřímalky, Václava Martina ze Sloneeka, Radky Bystřické a Jany Olejníkové ze Sdružení VIA nebo Kateřiny Švidrnochové z Digiskills. 

Odpoledne se potom mohli účastníci procházet mezi virtuálními stánky firem jako byly například Signi, Smartemailing, Google nebo Microsoft, seznámit se mezi sebou během speednetworkingu nebo se zapojit do některé ze zajímavých diskuzí u kulatých stolů. Velmi dobré ohlasy měl třeba stůl na téma well-beingu v digitální době, který měla na starosti Alena Srbová z Red Button nebo stůl o motivaci k digitálnímu vzdělávání, který si vzala na starosti Kateřina Švidrnochová. Ten se nakonec z vymezené půl hodiny díky velkému zájmu účastníků protáhl na hodinu a půl. Akce se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí, další sledovali přenos dopolední části na YouTube nebo na Facebooku. 

To nejdůležitější v pár větách

  • Na všechno existuje aplikace.
  • Kdo se učí, dojde dál než ostatní.
  • Digitalizace vám ušetří čas i peníze.
  • Tři klíčové oblasti pro digitalizaci vaší neziskovky: Kancelářská infrastruktura, interní komunikace a IT bezpečnost.
  • Využívejte automatizaci: Není složitá a dovede uvolnit vaše časové i mentální kapacity.
  • Cloud je bezpečný.
  • Digitalizace HR agendy vám ušetří spoustu papírování a času.
  • Rozhodně stojí za to vyzkoušet inovativní metody fundraisingu: třeba e-shop nebo totem jako v Neratově.
  • Nejlepší motivací pro (digitální) učení je odměna.
  • Nemusíte na digitalizaci být sami, pokud něco nevíte, zeptejte se odborníků.

 

Na všechno existuje aplikace

A co jste si mohli z akce odnést? Především to, že technologie jsou zde proto, aby nám usnadňovaly život a pomáhaly nám. „Na všechno existuje aplikace,“ říkal ve své prezentaci úvodní řečník, Filip Dřímalka. Digitální nástroje se podle něj nevyskytují ve virtuálním světě, ale slouží k tomu, aby propojovaly lidi a prohlubovaly vztahy mezi nimi, ať už se jedná o snadnou komunikaci s blízkými nebo možnosti domluvy při práci na dálku s kolegy. S tím vším je ale spojená potřeba být otevřený novému a nepřestávat se učit. „Kdo má chuť se učit, dojde dál než ostatní,“ vysvětloval Filip Dřímalka. 

Automatizace může pomoct i vám

Následující přednáška Jany Olejníkové a Radky Bystřické už pojednávala o úplně konkrétních krocích, pomocí nich lze začít digitalizovat vaši neziskovku. Naprosto klíčové jsou podle Radky Bystřické tři oblasti: kancelářské infrastruktura (sem patří sdílené úložiště dokumentů, e-mailový server, doména vaší organizace), interní komunikace a řízení týmu (pro interní komunikaci jsou podle jejích slov nejlepší uzavřené chatovací služby, např. Slack, Workplace by Meta, Google Chat), IT bezpečnost (např. sepsaná bezpečnostní pravidla). Na závěr přednášky zazněla výzva k vyzkoušení automatizace. Ta totiž dovede, jak potvrdil i později Honza Dolejš z Digiskills, ušetřit čas i mentální kapacitu zaměstnanců, což může být pro neziskovky, které se tradičně potýkají s nedostatkem zdrojů, obzvlášť zajímavé. 

Cloud je fyzický. A bezpečný

Přednášky Silvestra Vandrovce Špačka i Petra Štěpánka z Master Internet se týkaly cloudu. Zatímco Silvestr shrnul rozdíly mezi jednotlivými typy cloudu, Petr Štěpánek nás vzal na fascinující exkurzi do světa datacenter, cloudu a vzdálených úložišť. Mohli jsme se tak dozvědět, že cloud není nehmotný, ale jedná se o skutečnou fyzickou věc, která je chráněná proti záležitostem jako jsou výpadky internetu, elektřiny, DDoS útoky nebo požáry. Cloud je tak oproti klasickým kancelářským serverům velmi bezpečný. 

Inovativní fundraising: Postavte si e-shop nebo totem

Inovativní možnosti, jak pro svoji neziskovou organizaci získat více peněz, představili Radek Hudák z Shoptetu a v rozhovoru s moderátorem Simona Munzarová z České spořitelny s Antonínem Nekvindou ze Sdružení Neratov. Radek Hudák ukázal na příkladu Dobrot s příběhem, jak může neziskovka skrze dobře spravovaný e-shop prodávat svoje výrobky z chráněné dílny, případně dostávat k zákazníkům upomínkové předměty. V rozhovoru se Simonou Munzarovou a Antonínem Nekvindou zazněla řada užitečných nápadů, vypíchnout můžeme tzv. totem, podlouhlý dřevěný sloup, který stojí u vchodu do poutního místa v Neratově, které Antonín a jeho kolegové opravují. Do totemu je zabudované zařízení pro bezkontaktní platbu, pomocí nějž mohou návštěvníci přispět na chod organizace. 

HR agenda digitálně se Sloneekem

Technologické vychytávky, i když každou v jiném duchu, představili Petr Mára a Václav Martin ze Sloneeka. Petr Mára mluvil o efektivní spolupráci a snadném propojení nejrůznějších přístrojů Apple. Václav Martin potom hovořil o tom, jak výrazně může digitalizace HR agendy usnadnit chod neziskové organizace. Aplikace Sloneek je výrazně bezpečnější než třeba vedení docházky zaměstnanců v Excelu, každý díky ní vidí, kolik mu například zbývá dovolené, případně umí i notifikace, které upozorní personalisty nebo manažery, pokud se něco v systému změní (například zaměstnanec podá žádost o dovolenou). 

Nejlepší motivace je pochvala

Dopolední program uzavřela Kateřina Švidrnochová z Digiskills, která navázala kruhem na to, co říkal Filip na začátku. Učení novým věcem je nesmírně důležité pro orientaci v tomto světě. A nejlepší motivací nejen pro učení je odměna. A nemusí to být čokoláda, nejlépe funguje pochvala za dobře odvedenou práci. 

Speciální nabídky pro neziskovky od našich přednášejících

Jedním z důležitých poselství celého dne bylo, že není nutné podstupovat proces digitalizace sám/sama, ale vždy je možné nechat si poradit a zkonzultovat to, co vás trápí, s odborníky. Určitě můžete kontaktovat Silvestra Vandrovce Špačka, který vám poskytne bezplatnou konzultaci a navede vás na naše webináře a vzdělávací materiály, případně si od něj můžete objednat speciálně zvýhodněné nastavení Microsoftu 365 nebo migraci e-mailů. Petr Štěpánek z Master Internet vám zdarma zanalyzuje vaše současné IT řešení a poradí vám jeho optimalizaci. Pro domluvení konzultace jej kontaktujte na e-mailu. Radek Hudák nabízí všem neziskovkám využití platformy Shoptet zdarma (pro více informací jej kontaktujte), získat doporučení a tipy můžete jednak ze specializovaného webu, od odborníků nebo od ostatních uživatelů ve Facebookové skupině

Prezentace a záznamy

Velmi děkujeme všem, kteří se na akci podíleli i těm, kteří se jí zúčastnili. Zde můžete najít všechny prezentace přednášejících a na tomto místě zhlédnete všechny záznamy. Pokud se vám akce líbila, můžete se do budoucna těšit na další, podobné. Pokud chcete dostat jako první ty nejzajímavější novinky ze světa nezisku a technologií, přihlaste se k odběru našeho newsletteru.