Omlouváme se, tato stránka bude dne 27. 9. od 02:00 do 07:00 SELČ z technických důvodů nedostupná. Po tuto dobu nebude možné se registrovat ani zadávat objednávky a žádosti. Omlouváme se za případné potíže. V případě potřeby nás kontaktujte na mailu podpora@techsoup.cz. Pro technickou podporu volejte 774 000 985, pro administrativní podporu pak telefon 704 389 035. Skrýt toto sdělení.

Na této stránce pro vás shromažďujeme všechny zdroje, které můžete potřebovat při své pomoci Ukrajině nebo lidem prchajícím před válkou. Najdete zde přehled speciálních nabídek technologických produktů, které vám usnadní práci, odkazy na stránky s nezbytnými informacemi nebo praktické nástroje, které můžete využít při přímé práci s uprchlíky. Projít si můžete také širokou nabídku vzdělávacích možností. Stránku průběžně aktualizujeme, takže zde najdete vždy aktuální informace. Jste firma, která by se chtěla zapojit do pomoci lidem na Ukrajině? Také pro vás jsme nachystali přehled možností o tom, jak zemi zasažené válkou (anebo lidem, kteří před ní uprchli) pomoct. 

Obsah stránky: 

1. Podpora organizací, které pomáhají Ukrajině

2. Vzdělávání

3. YouTube Sdružení VIA

4. Mediální gramotnost


1. Podpora organizací, které pomáhají Ukrajině

Kyberbezpečnost

Bezpečnostní konzultace

O co se jedná: V souvislosti s bezpečnostní situací na Ukrajině se objevilo i u nás v ČR zvýšení množství kyberútoků. Nabízíme proto možnost konzultace vašeho bezpečnostního nastavení s experty z firem a organizací, jako jsou Avast, ANECT nebo GUG. Ti vám zdarma poradí s vaší bezpečností a s tím, jak se bránit kyberútokům.

Cena: Zdarma

Jak produkt službu/získat: Prihlaste se nebo se zaregistrujte na webu Um sem um tam, vyplňte zde jednoduchou poptávku,  přidejte tag “IT bezpečnost” v sekci Schopnosti a my vaši žádost o konzultaci předáme odborníkům, kteří se s vámi spojí. Přihlaste se o bezpečnostní konzultaci přes Um sem um tam

 

Cypherdog

O co se jedná: Cypherdog je nástroj pro pro bezpečný přenos, ukládání a šifrování souborů. Nyní můžete coby kvalifikovaná neziskovka získat 12měsíční předplatné pro 1000 uživatelů zdarma. Software je dostupný v ukrajinštině, polštině, rumunštině, ruštině, maďarštině, francouzštině, španělštině, arabštině a němčině.

Cena: Pro 1000 uživatelů kvalifikovaných NGO zdarma.

Jak produkt službu/získat: Pro získání přístupu kontaktujte přímo Cypherdog.

 

Project Shield 

O co se jedná: Project Shield je služba Googlu, která poskytuje ochranu proti tzv. DDoS útokům. Těm byly v poslední době vystavené například České dráhy a některá česká letiště. Nyní je tato služba zdarma pro neziskové organizace zabývající se lidskými právy, nezávislá média, organizace monitorující volby a politické organizace.

Cena: Zdarma

Jak produkt službu/získat: Vyplněním dotazníku na webu Project Shield. Zažádat o Project Shield

 

Produktivita a infrastruktura

Google Cloud kredity

O co se jedná:Společnost se rozhodla dát všem organizacím, které jsou zapojené jak do řešení humanitární krize přímo na Ukrajině, tak do pomoci uprchlíkům v České republice, Google Cloud kredity. Ty můžete využít pro navýšení vašich cloudových služeb Google, vytvoření nových aplikací atd.

Cena: Zdarma

Jak produkt službu/získat: Vyplňte formulář, o kredity můžete žádost do 31. května 2022. Účel použití kreditů je potřeba vyplnit v angličtině. Vaše žádost bude individuálně posouzena, pokud uspějete, budete kontaktováni e-mailem. Zažádat o Google Cloud kredity

 

UI Path

O co se jedná: UIPath poskytuje balíky pro optimalizaci podnikových procesů. Nyní můžete jeden z nich získat zdarma (obsahuje10 flex developerů automatizace, 2 bezobslužní roboti, 5 balíků AI jednotek, UiPath automatizační hub a 10 uživatelů centra akcí). Je dostupný pro všechny neziskové organizace přímo zapojené do pomoci při aktuální ukrajinské humanitární krizi, ať už působí na Ukrajině či kdekoliv jinde.

Cena: Zdarma

Jak produkt službu/získat: Spojte se přímo s UI Path. Poslat žádost o čerpání nabídky

 

Fundraising

Gizmi

O co se jedná: Gizmi je platforma pro rychlé placení, díky níž mohou ukrajinští občané a neziskové organizace snadno přijímat peněžní dary skrze jediný odkaz.

Cena: Ukrajinští občané a organizace mohou Gizmi používat 6 měsíců zdarma (jsou jim odpuštěny veškeré poplatky kromě toho za zpracování platby Stripe). 

Jak produkt službu/získat: Vyplňte jednoduchý formulář na webu Gizmi. Zažádat o Gizmi

 

Marketing a komunikace

Botify

O co se jedná: Botify je platforma pro analýzu optimalizace webových stránek pro vyhledávače. Umožňuje tak organizacím vylepšovat své stránky, aby se umisťovaly na vyšších pozicích ve výsledcích online vyhledávání (např. na Google nebo Yandex).

Cena: Botify nabízí základní balíček na jeden rok a 2 hodiny podpory měsíčně za poplatek 1 euro. Je k dispozici pro všechny nevládní organizace se sídlem na Ukrajině nebo pro organizace v jiných zemích, které se přímo podílejí na pomoci na Ukrajině nebo se věnují ukrajinským uprchlíkům. 

Jak produkt/službu získat: Kontaktujte Botify pro nabídku

 

Pomoc uprchlíkům

Infolinka PwC

O co se jedná: Na infolince firmy PwC Česká republika se mohou ukrajinští občané, kteří utíkají před válkou, poradit s experty z oblasti migrační politiky, práva nebo daní, aby tak mohli rychle najít bezpečné a stabilní zázemí v České republice nebo jiné zemi EU. Helplinka v ukrajinštině je v provozu od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00 hodin a nabízí odborné poradenství třeba v oblastech legalizace pobytu a pracovních povolení v ČR, nezbytné administrativní záležitosti (daně, sociální a zdravotní pojištění nebo formality spojené s tranzitem do jiných zemí EU.  

Cena: Zdarma

Jak produkt/službu získat: Kontaktovat infolinku

 

Google Překladač

O co se jedná: Pro usnadnění komunikace s uprchlíky z Ukrajiny můžete využít Google Překladač. Umí překládat slova, fráze nebo webové stránky mezi češtinou a více než stovkou dalších jazyků – včetně ukrajinštiny. Umožňuje také převádět do jiných jazyků texty a poslechnout si jejich výslovnost, překládat nápisy pomocí foťáku nebo používat konverzační režim a překládat řeč téměř v reálném čase. Zvolené jazyky si lze stáhnout do svého zařízení a aplikaci používat i bez připojení k internetu. 

Cena: Zdarma

Jak produkt/službu získat: Stáhnout Google Překladač z Apple Store ; Stáhnout Google překladač z Google Play

 

Sbírka IT, pomoz i Ty!

O co se jedná: Pečujte o lidi, kteří museli uprchnout přes válkou? Pak určitě víte, že mobil a počítač jsou klíčové pro jejich spojení s domovem i integraci v ČR. Hardwarové vybavení pro ně můžete získat díky akci Sbírka IT, pomoz i Ty! Vybavení může putovat i k obráncům Ukrajiny a lidem na zdejším území. Distribuci počítačů zajišťuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. 

Cena: Zdarma

Jak produkt/službu získat: Vyplňte tento formulář (pozor, formulář je určen pouze pro organizace, nikoliv pro jednotlivce). 

 

Umapa

O co se jedná: Komunitní a integrační mapa, která přehledně zobrazí, kde je nejbližší lékař, školy a školy přijímající ukrajinský mluvící děti, kde je poradenské centrum, psychologická pomoc, veterinář nebo místo, kde setkávání lidí, kteří jsou ve stejné situaci. Můžete zde také zadat vlastní body do mapy "Přidat místo". Umapa již pomáhá na území Česka, Slovenska a Polska.

Cena: Zdarma

Jak službu/produkt získat: Navštivte stránky projektu

 

Movapp

O co se jedná: Movapp.cz je jednoduchá webová aplikace, která pomáhá Čechům naučit se základy ukrajinštiny a rychleji se tak dorozumět. Lidem z Ukrajiny naopak pomáhá s češtinou a frázemi spojenými s místy, která nyní nejvíce potřeba. 

Cena: Zdarma

Jak službu/produkt získat: Začít využívat aplikaci

 

Zdroje a informace

Pomáhej Ukrajině

O co se jedná: Databáze slouží jako centrální místo pro nabízení pomoci a pro její účelné a odpovědné využívání.

Cena: Zdarma

Jak službu/produkt získat: Pokud pomoc nabízíte, vyplníte jednoduchý dotazník s Vaší nabídkou. Pokud potřebujete pomoci, můžete vyhledat materiální pomoc, nebytové prostory, dopravu nebo některé služby a přímo o ně požádat. Potřebujete-li přístup ke všem nabídkám, registrujte se zde. Prohlédněte si databázi

 

Rozcestník Stojíme za Ukrajinou 

O co se jedná: Přehledný rozcestník možností pomoci pro ty, kteří chtějí pomáhat i ty, kteří pomoc potřebují. Rozcestník obsahuje finanční a jiné sbírky a důležité organizace, kontakty a informace. Funguje ve čtyřech jazykových mutacích (CZ, UA, EN, RU).

Cena: Zdarma

Jak službu/produkt získat: Návrhy na doplnění vkládejte zde. Prohlédnout rozcestník

 

Um sem um tam: Expertní pomoc neziskovkám

O co se jedná: Potřebujete poradit s čímkoliv, co souvisí s vaší prací na pomoc uprchlíkům nebo lidem či zvířatům na Ukrajině? Ať už se jedná o právní kozultace, IT služby nebo grafiku či marketing - můžete se obrátit na experty na webovém tržišti Um sem um tam.

Jak službu/produkt získat: Zaregistrujte se nebo se přihlaste na Um sem um tam, pomocí jednoduchého formuláře vyplňte svoji výzvu a přidejte k ní tag "Ukrajina". Jít na Um sem um tam

 

Tech to the Rescue

O co se jedná: Potřebujete pomoct nebo poradit od technologických odborníků? Pomocí této stránky můžete získat specializovanou pomoc od mezinárodních odborníků například z oblastí business intelligence, ecommerce, kyberbezpečnosti, strojového učení a mnoha dalších. 

Cena: Zdarma nebo za nízký poplatek

Jak se připojit: Přihlaste svůj projekt pomocí webové stránky a pak dále postupujte podle instrukcí organizátorů. Projděte si web iniciativy.
 

Pro partnery

Sbírka IT, sbírej i Ty!

O co se jedná: Máte ve vaší firmě nepotřebnou výpočetní techniku? Například notebooky, tablety, počítače, mobilní telefony, nabíječky či nabité powerbanky? Potom se můžete zapojit do Sbírky IT, pomoz i Ty! Repasované přístroje poputují přes Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR k lidem, kteří utekli před konfliktem na Ukrajině ze země. Díky nim budou moct zůstat ve spojení s domovem i mezi sebou navzájem, umožní jim, aby si našli práci a nastartovali nový život. Vybraná část sbírky putuje přímo na Ukrajinu, aby pomohla vytvořit technologické zázemí.

Jak se připojit: Ozvěte se nám prosím na adresu hwsbirka@sdruzenivia.cz a my vás provedeme celým darovacím procesem. Prohlédnout si sbírku

 

Partnerství v oblasti expertního dobrovolnictví

O co se jedná: Hledáte smysluplnou CSR aktivitu pro své zaměstnance, díky které navíc mohou získat nové zkušenosti a perspektivy a prohloubit své znalosti a dovednosti? Staňte se naším partnerem v oblasti expertního dobrovolnictví. Díky tomu budeme moct ve vámi vybrané oblasti spolupracovat s neziskovými organizacemi a podporovat je účinně v jejich činnosti. Při vašem zapojení máte na výběr z nejrůznějších oborů – neziskové organizace poptávají IT experty, marketingové specialisty, grafiky nebo i právníky. Prohlédnout webové tržiště pro expertní dobrovolnictví Um sem um tam

Jak se připojit: V případě zájmu se s námi spojte.

 

Výzva #TechForUkraine

O co se jedná: Jako IT odborník či odbornice, případně jako firma se můžete do pomoci Ukrajině zapojit pomocí výzvy #TechForUkraine. Díky svým znalostem a dovednostem můžete podpořit občanskou společnost, která je v podobných situacích naprosto nenahraditelná. V tuto chvíli je potřeba pomoc s kyberbezpečností, zabezpečenou komunikací, logistikou a řízením zdrojů, ale i zpracováním a analýzou dat. Výzvu spoluorganizuje GURT Resource Center, ukrajinský partner TechSoup. 

Jak se připojit: Vyplňte formulář na webu iniciativy

 

Iniciativa na posílení bezpečnosti občanské společnosti

O co se jedná: Občanská společnost ve střední a východní Evropě stojí před velkými výzvami. Válka na Ukrajině ještě urychlila propagandistické a dezinformační snahy, neziskovky (zejména ty, které pomáhají uprchlíkům, zabývají se lidskými právy, pečují o svobodu slova) se staly také terčem kyberútoků. Podpořit je můžete pomocí daru do speciálního fondu, z něhož budou financovaná školení a zdroje v oblasti kyberbezpečnosti a mediální gramotnosti. 

Jak se připojit: Přispějte do fondu

 

Nabídka nástrojů či služeb

O co se jedná: Máte nápad na produkt, službu nebo partnerství, které by mohlo podpořit neziskové organizace, které pomáhají Ukrajině? Ozvěte se nám a společně vymyslíme, jak vaši nabídku dostat k neziskovým organizacím. 

Jak se připojit: Napište nám e-mail

 

2. Vzdělávání

Zde najdete nejrůznější kurzy a materiály pro prohloubení nejen vašeho technologického vzdělání. 

Prohlédnout stránku Vzdělávání

 

3. YouTube Sdružení VIA

Záznamy našich webinářů a další zajímavá videa. 

Prohlédnout YouTube Sdružení VIA

 

4. Mediální gramotnost

Užitečné zdroje, kurzy a informace, které shromáždil náš projekt Akademie mediální gramotnosti. 

Prohlédnout zdroje na webu Akademie mediální gramotnosti