Spouštíme unikátní průzkum: Jaké nástroje a technologie používají neziskovky pro příjem plateb?

Bankovní transakce jsou pro neziskové organizace stejně tak stěžejní jako pro jakoukoliv firmu. Jak jsou na tom ale neziskovky s využíváním moderních technologií pro příjem plateb, ať už jde o jednorázové či pravidelné finanční dary, příspěvky od členů nebo jiné poplatky za služby či produkty spojené se sociálním podnikáním? To zjišťuje vůbec poprvé v Česku nejnovější průzkum Sdružení VIA. Budeme velmi rádi, pokud se do něj zapojíte i vy a vaše nezisková organizace.  

„Nemáme data o tom, jaké jsou platební návyky v neziskovém sektoru, jaké nástroje organizace využívají nebo s jakými případnými problémy se při zavádění nových technologií jako platební brány či dárcovské portály neziskové organizace v Česku potýkají. Pokud chceme nejen vylepšovat fundraisingové strategie, ale i posílit celkovou profesionalizaci českého nezisku, je tato znalost klíčová,“ komentuje důvody uspořádání průzkumu Jana Olejníková, manažerka programu TechSoup ČR, v rámci kterého Sdružení VIA šetření provádí.  

Průzkum platebních návyků neziskových organizací se zaměřuje na tři oblasti. Jde o přijímání transakcí v podobě darů malých, velkých, pravidelných i jednorázových; dále členských příspěvků pravidelných i jednorázových; a v neposlední řadě o transakce z prodeje služeb nebo produktů v e-shopech, kavárnách, charitativních dílnách apod. „Sběr dat probíhá zcela anonymně, organizace se tak nemusí bát s námi tyto informace sdílet. Výsledky průzkumu zveřejníme stejně jako otevřená data pro další využití. A na základě zjištění plánujeme s našimi technologickými partnery další kroky, které by měly vést k větší podpoře organizací v této oblasti,“ dodává Radka Bystřická, ředitelka Sdružení VIA.  

Průzkum poběží od 21. 9. do 16. 10. 2022 prostřednictvím online formuláře. Výsledky by Sdružení VIA chtělo publikovat do konce tohoto roku. Dotazníkové šetření probíhá za podpory České spořitelny. 

Jste z neziskové organizace? Zapojte se do unikátního průzkumu i vy.  

VYPLNIT DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ