Hour of Code - Hodina kódu

přepnout na SK verzi

 

 

Hour of Code = Hodina kódu je celosvětový hodinový úvod do informatiky, kterého se každý rok účastní desítky milionů lidí po celém světě. Cílem je během jedné hodiny přiblížit zájemcům programování a ukázat, že každý se může naučit jeho základy. Za hodinou kódu stojí organizace Code.org.



Jak se můžete zapojit?

Organizátorem akce se může stát kdokoliv - nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti s informatikou nebo programováním. Veškeré informace, tutoriály a podklady naleznete na hourofcode.com. Na těchto stránkách se se svou akcí můžete také zaregistrovat a zapsat se tak do mapy událostí Hour of Code po celém světě a stát se součástí iniciativy.

V lekcích lze používat počítače, smartphony, tablety a některé nevyžadují počítač a připojení k internetu vůbec.

Začněte třeba tím, že si projdete lekci z minulého roku - https://code.org/minecraft.

Nebo se podívejte na záznam z loňského slovenského webináře pro lektory - Ako na Hodinu kódu?

Pokud si budete chtít lekci vyzkoušet předem se zkušeným lektorem, připojte se na webinář Your own Minecraft Hour of Code (Jak uspořádat vlastní Hodinu kódu s Minecraftem), který se koná 16. listopadu v 16:00. Webináře budou vedené v angličtině. Na webinář je potřeba se předem zaregistrovat.

 

 

Virtuální Hodina kódu

Proběhla 11. prosince od 9 do 11 hodin. Záznam si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=_KWQ6dcx5B4

Program virtuální Hodiny:

Začátek Trvání Téma Prezentující
9:00 10 min Úvod Zuzana Molčanová, Microsoft
9:10 20 min Hour of Code – Hero’s Journey Zuzana Molčanová, Microsoft
9:30 15 min Programování v Minecraft: Education Edition Zuzana Molčanová, Microsoft
9:45 15 min Programování v Kodu Game Lab Zuzana Molčanová, Microsoft
Tomáš Zajíc, vítěz KODU cupu
10:00 30 min Naprogramujte si věci kolem sebe – internet věcí Filip Herudek a Jan Holešínský, studenti programu Microsoft Student Partner
10:30 20 min Beseda s programátorkami Jana Rydlová, Microsoft
Eva Schmotzerová, Skype
Pavla Melegová, Skype
10:50 10 min Závěr Zuzana Molčanová, Microsoft

Zapojte se a vyhrajte tablety a vouchery!

Společnost Microsoft společně s TechSoup Česká republika chtějí motivovat a ocenit jednotlivce, kteří se do Hodiny kódu zapojí a proto vyhlašují soutěž. Vyhrát můžete v jedné z těchto kategorií:

Nejaktivnější lektor/ka

Chceme ocenit vaše zapálení a snahu šířit myšlenku Hodiny kódu. Proto hledáme lektora či lektorku, který/á uspořádá Hodinu kódu pro nejvíce účastníků. Uspořádejte jednu velkou akci nebo uděljte více lekcí Hodiny kódu - sečteme vám je. Vyhrát můžete tablet VisionBook 11Wi-64G. Vyhrávají 3 nejaktivnější lektoři či lektorky!

Nejlepší záznam akce

Jak nejlépe v dnešní době inspirovat ostatní a ukázat vaši aktivitu? Obrazem nebo videem! Hledáme tedy nejlepší fotku či video z lekce Hodiny kódu. Zachyťte jak se vašim účastníkům daří dělat první krůčky k programování. Vyhrát můžete tablet Prestigio MultiPad Visconte V. Vyhrávají 3 nejlepší fotky či videa!

Výherce bude vybírat porota složená ze zástupců TechSoup, Microsoft a z dalšího nezávislého porotce. Složení poroty bude upřesněno v průběhu soutěže.

První vlaštovka - máme vítěze

Lektor či lektorka, který/á podá první přihlášku do soutěže získá pro účastníky své Hodiny kódu speciální balíček Microsoft s věcnými cenami pro účastníky.

Gratulujeme Karlu Rejtharovi ze Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech a jeho studentům. Studenti obdrželi trička Hour of Code.

Speciální cena TechSoup

Speciální cena pro akce uspořádané zaměstnanci a dobrovolníky nestátních neziskových organizací. Fotografie přihlášené do soutěže neziskovými organizacemi dáme po uzavření přihlášek do alba na našem facebokoovém profilu - jedna česká a jedna slovenská fotka, která získá nejvíce lajků během dvoutýdenního hlasování, vyhrává! Výherní fotografie přinese zúčastněné české neziskové organizaci voucher na administrativní poplatek v programu TechSoup Česká republika v hodnotě 10 000 Kč.

O zařazení vaší fotografie do této části soutěže vás budemem předem informovat.

A jak se do soutěže přihlásit?

Poté co proběhne vaše lekce Hodiny kódu vyplňte soutěžní formulář:

 

Základní pravidla soutěže:

  • Vyplněním formuláře se automaticky přihlašujete do všech soutěžních kategorií. Do speciální ceny TechSoup budou přijaty pouze fotografie od nestátních neziskových organizací. Účast v této části soutěže můžete odmítnout bez vlivu na účast v ostatních kategoriích.
  • Přihlásit můžete pouze lekce Hodiny kódu, které proběhnou mezi 1. a 22. prosincem 2017 na území České republiky nebo Slovenska.
  • Přihlášky do soutěže budeme přijímat do půlnoci 22. prosince 2017.
  • Jeden lektor/ka může podat pouze jednu přihlášku, i když uspořádá více akcí. Údaje v přihlášce vyplňte kumulativně za všechny akce.
  • Jednu akci může v rámci přihlášky mít uvedenu pouze jeden lektor/ka. Pokud akci vedlo více lektorů či lektorek, domluvte se, prosíme, kdo podá přihlášku do soutěže.
  • Podrobná pravidla soutěže najdete zde.

 

Užitečné materiály a zdroje

Není vám něco jasné?

Máte dotazy k hodině kódu? Podívejte se na stránky Hour of Code. Nebo kontaktujte iniciativu přes kontaktní formulář.