Hour of Code - Hodina kódu

přepnout na CZ verzi

 

 

Hour of Code = Hodina kódu je hodinový úvod do informatiky, ktorého sa každý rok zúčastňujú desiatky miliónov ľudí po celom svete. Počas jednej hodiny sa všetkým záujemcom priblíži programovanie a ukáže, že jeho základy sa môže naučiť každý. Hodinu kódu prináša organizácia Code.org.



Ako sa môžete zapojiť?

Organizátorom podujatia sa môže stať ktokoľvek – nemusíte mať skúsenosti ani s informatikou, ani s programovaním. Všetky informácie, tutoriáli a podklady nájdete na hourofcode.com. Na týchto stránkach môžete tiež svoju aktivitu zaregistrovať, zapísať sa do mapy udalostí Hour of Code po celom svete a stať sa tak súčasťou tejto iniciatívy.

Na niektorých lekciách budete používať počítače, smartfóny, tablety, ale na iných sa zase zaobídete aj bez počítača či pripojenia na internet.

Začnite napríklad tým, že si prejdete lekciu z minulého roka - https://code.org/minecraft.

Alebo si pozrite záznam z vlaňajšieho slovenského webinára pre lektorov - Ako na Hodinu kódu?

Pokiaľ si budete chcieť lekciu vyskúšať ešte pred podujatím, pomôže vám skúsený lektor – stačí sa pripojiť na webinár Your own Minecraft Hour of Code (Ako pripraviť vlastnú Hodinu kódu s Minecraftom), ktorý bude 16. novembra o 16:00 hod. Webináre budú po anglicky a je potrebné sa vopred zaregistrovat.

 

 

Virtuálna Hodina kódu

Prebehla 11. decembra od 9 do 11 hodín. Na záznam sa môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=_KWQ6dcx5B4

Program virtuálnej Hodiny:

Začiatok Trvanie Téma Prezentujúci
9:00 10 min Úvod Zuzana Molčanová, Microsoft
9:10 20 min Hour of Code – Hero’s Journey Zuzana Molčanová, Microsoft
9:30 15 min Programovanie v Minecraft: Education Edition Zuzana Molčanová, Microsoft
9:45 15 min Programovanie v Kodu Game Lab Zuzana Molčanová, Microsoft Tomáš Zajíc, víťaz KODU cupu
10:00 30 min Naprogramujte si veci okolo seba – internet vecí Filip Herudek a Jan Holešínský, študenti programu Microsoft Student Partner
10:30 20 min Beseda s programátorkami Jana Rydlová, Microsoft
Eva Schmotzerová, Skype
Pavla Melegová, Skype
10:50 10 min Záver Zuzana Molčanová, Microsoft

Zapojte sa a vyhrajte tablety!

Spoločnosť Microsoft s TechSoup Česká republika chcú motivovať a oceniť jednotlivcov, ktorí sa do Hodiny kódu zapoja a preto vyhlasujú súťaž. Vyhrať môžete v jednej z týchto kategórií:

Najaktívnejší lektor/ka

Chceme oceniť vaše nadšenie a snahu šíriť myšlienku Hodiny kódu. Preto hľadáme lektora či lektorku, ktorý/á zorganizuje Hodinu kódu pre najviac účastníkov. Pripravte jednu veľkú akciu alebo viacero lekcií Hodiny kódu – spočítame vám ich. Vyhrať môžete tablet VisionBook 11Wi-64G. Vyhrávajú 3 najaktívnejší lektori či lektorky!

Najlepší záznam akcie

Ako čo najlepšie v dnešnej dobe inšpirovať ostatných a ukázať im vašu aktivitu? Fotografiou alebo videom! Hľadáme teda najlepšiu fotku či video z lekcie Hodiny kódu. Zaznamenajte, ako sa vašim účastníkom darili prvé kroky k programovaniu. Vyhrať môžete tablet Prestigio MultiPad Visconte V. Vyhrávajú 3 najlepšie fotky či videá!

Výhercov bude vyberať porota zložená zo zástupcov TechSoup, Microsoft a z ďalšieho nezávislého porotcu. Zloženie poroty bude upresnené počas súťaže.

Prvá lastovička - máme víťaza

Lektor či lektorka, ktorý/á vyplní ako prvý prihlášku do súťaže získa pre účastníkov svojej Hodiny kódu špeciálny balíček Microsoft s vecnými cenami pre účastníkov.

Gratulujeme Karlu Rejtharovi zo Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech a jeho študentom. Študenti dostali tričká Hour of Code.

 

Špeciálna cena TechSoup

Špeciálna cena pre podujatia zorganizované zamestnancami a dobrovoľníkmi neštátnych neziskových organizácií. Fotografie prihlásené do súťaže neziskovými organizáciami dáme po uzávierke prihlášok do albumu na našom facebookovom profile - jedna česká a jedna slovenská fotka, ktorá získa najviac lajkov počas dvojtýždňového hlasovania, vyhráva! Víťazná fotografia prinesie zúčastnenej slovenskej neziskovej organizácii výherný poukaz na administratívny poplatok v programe TechSoup Slovensko v hodnote 250 EUR.

O zaradení vašej fotografie do tejto časti súťaže vás budeme vopred informovať.

A ako sa do súťaže prihlásiť?

Keď prebehne vaša lekcia Hodiny kódu, vyplňte sútažný formulár:

Základné pravidlá súťaže:

  • Vyplnením formulára sa automaticky prihlasujete do všetkých súťažných kategórií. Do špeciálnej ceny TechSoup budú prijaté iba fotografie od neštátnych neziskových organizácií. Účasť v tejto časti súťaže môžete odmietnuť bez vplyvu na účasti v ostatných kategóriách.
  • Prihlásiť môžete iba lekcie Hodiny kódu, ktoré prebehnú medzi 1. a 22. decembrom 2017 na území Českej republiky alebo Slovenska.
  • Prihlášky do súťaže budeme prijímať do polnoci 22. decembra 2017.
  • Jeden lektor/ka môže podať iba jednu prihlášku, i keď usporiada viacero akcií. Údaje v prihláške vyplňte kumulatívne za všetky akcie.
  • Jednu akciu môže mať v rámci prihlášky uvedenú iba jeden lektor/ka. Pokiaľ akciu viedlo viacero lektorov či lektoriek prosíme, aby ste sa dohodli, kto prihlášku do súťaže podá.
  • Podrobné pravidlá súťaže nájdete tu.

Užitočné materiály a zdroje

Nie je vám niečo jasné?

Máte otázky k Hodine kódu? Navštívte stránky Hour of Code. Alebo kontaktujte iniciatívu formou kontaktní formulář.

 

 

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 187

registrovaných neziskovek

406 120 458 Kč

hodnota darovaného IT

46 250

darovaných licencí a hardwaru