10.12.2015

Cloud Computing - jeho výhody a nebezpečí

g4215.png
Autor: 
Jim Lynch - February 06, 2015
Napsáno: 
February 6, 2015
Translated on: 
December 9, 2015
Translated by: 
Ivana Siglová

Základy cloudu pro neziskové organizace a knihovny

Co to je cloud a měla by ho začít využívat právě Vaše organizace? Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete přejít „do cloudu“? Odpovědi hledejte v následujícím článku.

Cloud se bez pochyby stává novým dominantním paradigmatem ve světě IT. Také spousta neziskových organizací již objevila jeho kouzlo a pro ostatní je právě nedostatek znalostí či informací hlavní překážkou v jeho používání. V následujícím článku Vám proto představíme základní terminologii, která je spojena s cloudem, a zdůrazníme jeho hlavní výhody a nevýhody.

Jaký je hlavní rozdíl mezi cloudovými službami a tradičním softwarem?

„Cloud computing“ zahrnuje řadu různých služeb, které jsou postaveny především na používání Internetu. Na rozdíl od tradičního softwaru, pokud využíváte cloud, Váš počítač není "ta věc", která opravdu vykonává počítačové operace. Tyto operace se dějí ve velkých datových centrech mimo Vaši organizaci a vy pouze vidíte výsledky těchto procesů na své obrazovce.

Většina cloudových služeb je dostupná skrze webové prohlížeče jako Internet Explorer, Mozilla Firefox nebo Google Chrome. Některé služby jsou dostupné také skrze speciální mobilní aplikace nebo skrze prohlížeč ve Vašem chytrém telefonu či tabletu. Cloudové služby tedy nepotřebují sofistikované počítače, které umí pracovat a hostit specializovaný software.

Cloud computing je tedy pojem, který odkazuje k alternativě k tradičním „in-house“ řešením. Např. webmailová služba je cloudová alternativa k hostování vlastního e-mailového serveru. Cloudový databázový systém CRM je alternativou k vedení vlastní dárcovské databáze ve Vaší organizaci.

Tři základní cloudové typy: Infrastruktura, Platforma či Software

Cloud computing se běžně dělí do tří vrstev, které se označují jako Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS) a Software as a Service (SaaS). Pokud Vaše organizace nevyvíjí svůj vlastní software, bude Vás nejvíce zajímat SaaS, pojďme si však pro celkové porozumění krátce představit všechny tři vrstvy.

Infrastructure as a Service

IaaS je základní vrstva cloudu. Zahrnuje služby jako úložiště, zálohování či bezpečnostní služby. Často citovaným příkladem mohou být Amazon Web Services, které poskytují databázi, úložiště, soukromý virtuální server a podporu. Tyto služby jsou poskytovány na vyžádání podle využívaných hodin či kapacity. Dalším příkladem IaaS může být cloudová telefonní služba VoIP (Voice over Internet Protocol). Řada služeb SaaS je založena právě na IaaS

Platform as a Service

PaaS je další úroveň cloudu. Poskytovatelé služeb PaaS poskytují určitý rámec a základní sady funkcí, které mohou zákazníci využít k vývoji a přizpůsobení vlastní aplikace. Příkladem takových služeb jsou Google App Engine, Force.com či Microsoft Azure.

Software as a Service

Saas je obecně jakýkoliv software či služba založená na využívání internetu, která je poskytována na bázi uživatelského měsíčního předplatného. Je to ten nejběžnější typ, který je využíván menšími organizacemi. Některé SaaS aplikace jsou vysoce uživatelsky přizpůsobitelné. Pro nasazení těchto aplikací můžete potřebovat pomoc specialisty, nicméně pro běžné užívání a údržbu není v zásadě třeba specializovaných znalostí. Příkladem těchto služeb je Microsoft Office 365, Google Apps nebo Salesforce.

Potenciální výhody cloudu

Přesun „do cloudu“ může organizacím nejen ušetřit finance za pořizovaní a správu vlastních serverů, cloudové služby však mohou především značně proměnit a zefektivnit systém práce ve Vaší organizace skrze sofistikovaný systém sdílení souborů a spolupráce. Organizace pak může být otevřenější, efektivnější a flexibilnější.

Snižené náklady na hardware a podporu

Pokud své činnosti převedete z větší části do cloudu, zjistíte, že Vaše počítače nebudou potřebovat tak častý upgrade a zároveň nebudete potřebovat velké investice do vysoce výkonných počítačů. K Salesforce či Google Apps můžete přistupovat i z Vašeho tabletu. Stejně tak můžete ušetřit na správě IT, protože cloudové služby jsou řízeny zcela mimo Vaši organizaci.

Spolupráce kdekoliv a kdykoliv

SaaS může velmi zjednodušit Vaši práci. Zaměstnanci či dobrovolníci mohou ke svým podkladům přistupovat stejně snadno v kanceláři i doma. Pokud při tom používají zabezpečené připojení Wi-Fi, není třeba nastavovat ani VPN (Virtual Private Network).

Cloudové nástroje také zjednodušují spolupráci s kolegy mimo organizaci. Pokud například plánujete akci společně s další organizací, není nic jednoduššího než založit projekt v aplikaci Basecamp, kde všichni zúčastnění mohou vidět práci ostatních. Služba Office 365 nabízí pro ještě lepší spolupráci funkce jako sdílený kalendář, video konference a chat a samozřejmě sdílení souborů.

Zelená volba

Cloud computing je přátelský k životnímu prostředí. Znatelně totiž omezuje IT vybavení ve Vaší kanceláři. I když obrovská datová centra, která jsou základem cloudu spotřebují velké množství elektřiny, stále je to o mnoho méně než spotřebují tisíce osobních počítačů v organizacích, které navíc neumí dosahovat takové energetické efektivity jako umí právě zmíněná datacentra.

Potenciální hrozby cloudu.

Bezpečnost a dostupnost

Bezpečnost a dostupnost jsou v současnosti hlavní obavy z cloudu. Tyto obavy jsou však dány nereálnou představou o současném stavu IT v organizaci. Vaše bezpečnost bohužel není neprolomitelná, ať již využíváte jakýkoliv způsob ukládání a sdílení dat. Zatímco však některé organizace nemají dostatek zdrojů na expertní řízení IT, v cloudu si můžete být jisti, že bezpečnost a řízení IT je v rukou odborníků.

Maximalizujete svoji bezpečnost? TechSoup pro Vás vytvořil Průvodce on-line bezpečností, v kterém naleznete důležité tipy, jak ochránit svá data a infrastrukturu (Průvodce je zatím pouze v angličtině).

Změna v poskytování služeb

Cloud computing je rychle se vyvíjející a měnící se prostředí. Poskytovatelé cloudových služeb mohou nečekaně zcela či částečně změnit své služby a to, zvláště pro organizace, které v cloudu vedou celou databázi svých dárců, nemusí být nic příjemného. Proto si vždy od poskytovatele předem zjistěte, jaké možnost máte pro zálohování a vytažení dat.

Potřeba spolehlivého internetového připojení

V cloudu se stanete závislými na kvalitním, spolehlivém a zabezpečeném internetovém připojení. Většina práce se děje na internetu. Proto pokud má Vaše organizace v současnosti problém s přístupem k internetu, rychlostí připojení či s dosahem, cloudové služby pro vás zatím nemusí být to pravé.

Závěrem

Jak již bylo zmíněno, cloud computing je rychle se měnící a vyvíjející oblast, která v budoucnu bude nepochybně hrát stále větší a větší roli také pro neziskové organizace a knihovny. Pokud jste si z poskytovaných cloudových služeb nevybrali dnes, můžete potřebné řešení najít za pár měsíců. Poskytovatelé stále rychleji vyvíjejí nové cloudové nástroje a funkce. Aktivity, které budou organizace v cloudu vykonávat, a kdy se organizace rozhodnou na cloudové řešení zcela či částečně přejít, se však vždy bude lišit dle zaměření a činností jednotlivých organizací.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru