18.08.2016

4 fakta o grafickém designu, které by každý laik měl znát

Napsáno: 
Srpen 18, 2016
Autor: 
Laura Kindsvater

Budoucnost je vizuální. V současnosti lidé často používají obrázky ke sdílení celé řady informací (spíše než aby se spoléhali na slova) a vizuální gramotnost se tudíž stává nutností. A jak tedy můžeme v této nové realitě oslovovat společenské komunity a vzbuzovat jejich zájem a angažovanost?

Perfektní prezentaci o současném grafickém designu představila Meggan Frost, knihovnice veřejné knihovny v Paul Smith College ve státě New York, pro Nebraska Library Commission. Názorně vysvětlila, že dobrý dobře ztvárněná díla vzbuzují naši zvědavost a máme chuť se dozvědět stále víc.

Představuje nám čtyři zásadní elementy grafického designu, které jsou klíčové pro tvorbu materiálů, které vzbudí zájem diváků. Dále nabízí tři užitečné grafické pomocníky a jako bonus několik typů, kde hledat inspiraci.

Čtyři zásadní elementy grafického designu dle Meggan.

 

1. Rozložení (layout): Než začneš, přemýšlej

Když navrhuješ layout, polož si následující otázky:

 • Co je jeho cílem?
 • Čím jsem omezený/á?
 • Jak uspořádám sdělení? (Jaká je hierarchie informací?)
 • Co je nejdůležitější?
 • Jak zdůraznit podstatu sdělení? Barvou, texturou, rozmístěním nebo velikostí?
 • Dává grafika smysl?
 • Je to jasné?
 • Co mohu vypustit?

Jelikož zírat na počítačovou obrazovku může paralyzovat Vaši kreativitu, není od věci si nejdříve načrtnout rozmístění jednotlivých elementů na papír. Pak se vraťte k počítači a přeneste do něj svůj návrh. Vytiskněte ho a vrať se o krok zpět. Položte si opět stejné otázky.

Proveďte potřebná zlepšení a je-li to nutné, opakujte vše znovu. Výše uvedený obrázek ukazuje příklad Megganina postupu při vytváření newsletteru. Vlevo vidíme první návrh layoutu, vpravo je jeho finální podoba.

 

2. Barva: Jak zvolit správnou kombinaci barev?

Kombinace barev může být přirozená, rafinovaná a uklidňující nebo vibrující, živá a energická. Meggan doporučuje zvolit kromě černé a bílé maximálně tři další barvy: omezená kombinace barev může Vašemu designu jen prospět.

Zde je několik báječných nástrojů, které Vám zdarma mohou pomoci s výběrem barev.

 • Doplněk prohlížeče s názvem Colorzilla – S jeho pomocí můžete vložit do schránky a zkopírovat barvu použitou na oblíbené webové stránce.
 • DeGraeve ­ - Zadejte URL libovolného obrázku a DeGraeve Vám sdělí jeho kombinaci barev (ve dvou verzích: ztlumené a vibrující).
 • Design Seeds - Skvělý nástroj pro inspiraci. Nabídne Vám mnoho kombinací barev, které ladí s vybraným obrázkem.

3. Obrázky: Kde najít vhodné fotografie

Meggan si oblíbila následující stránky s obrázky ke stažení zdarma

 • Flickr - obsahuje též spoustu perfektních vintage fotek. Vyhledávejte obrázky s licencí Creative Commons.
 • Google - Použijte filtry, které Vám umožní vyhledávat obrázky dle jejich licence.
 • Morgue File.
 • Pixabay ­ - zahrnuje též vektorové obrázky, jejichž velikost je možné měnit bez ztráty kvality. Využijte také výhod obrázků s transparentním pozadím (poznáte je podle šachovnicového vzoru).
 • The Noun Project - Perfektní web, kde najdete spoustu skvělých ikon, které lze přidat k fotografiím a k Vašim dalším výtvorům.

Dalších top 10 zdrojů obrázků ke stažení zdarma najdete také na blogu TechSoup.

 

4. Písmo: Tipy a nástroje

Opět, méně je někdy více! Meggan doporučuje použít dva, maximálně tři typy písma, které se výrazněji liší. Zde je několik nástrojů, které Meggan pro práci s písmem ráda používá.

 • 1001 Fonts – Umožňuje zobrazit text v daném písmu on-line ještě předtím, než ho stáhnete. Drobný trik, který Vám ušetří čas i nervy. 
 • DaFont - Je plný ornamentů a symbolů, ze kterých můžete vytvořit různé vlnité šipky a šikovné kudrlinky pro Váš design.
 • Typewolf – obsahuje příklady písem "přímo v akci" a rovněž ukázky, jak písma mixovat a kombinovat.

3 rychlé designové nástroje

Kromě těchto čtyř zásad grafického designu Meggan předává též tři perfektní drobné nástroje, které Vám pomohou posunout Váš design na další úroveň. Například…

 1. PicMonkey - Nadupaný obrázkový editor, ve kterém můžete vytvářet koláže nebo upravovat obrázky. Zahrnuje též šablony, které je možné použít ke ztvárnění sebe samého například jako vampíra  nebo zombie.
 2. Canva - grafický nástroj, který nabízí celou řadu šablon, například šablony prezentací. Asi polovina šablon je zdarma, nicméně Meggan si s nimi vždy vystačila.
 3. Generátory infografik - Meggan doporučuje Easel.ly a Piktochart.

 

Zdroje inspirace

Kde můžete najít vhodné nápady? Mnoho tvůrců a umělců si rádo vytváří různé kolekce, kde shromažďují oblíbené koncepty a výtvory, mohou se totiž kdykoliv hodit jako zdroj inspirace. Použít existující vzor jako výchozí bod a proměnit ho v něco nového nebo podobného, ale v jiném, originálním provedení, je neuvěřitelná úspora času.

Meggan věnuje nějaký čas k ukládání děl, jejichž design ji zaujal a ukládá si je na Pinterest. To je další dobré místo, kde hledat zajímavé barevné kombinace a škály a to i pokud zde namáte účet.

Doporučuje též blog Librarian Design Share, kde najdete další nápady a typy z oblasti lidské komunikace.

Mezi její oblíbená místa k dalšímu vzdělávání v oblasti designu patří

Obrázky: Meggan Frost

 

 

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru