11.04.2018

Neziskovka 4.0 se nebojí, má jasný cíl a nechává se inspirovat!

Neziskovky4.0_Microsoft2018©AnnaSolcova.58_maly.jpg
Autor: 
tým TechSoup Česká republika
Napsáno: 
April 11, 2018

Ve středu 4. dubna proběhla v sídle společnosti Microsoft již po desáté celodenní vzdělávací akce zaměřená na technologie pro neziskové organizace, kde se tentokrát sešlo na 175 zástupců českých a slovenských organizací a partnerských společností. V rámci dne byly mimo jiné vyhlášeny nejlepší příběhy o využití technologií v neziskových organizacích v letošním ročníku Microsoft NGO Awards.

Přednášky, diskuze, workshopy,…

Cílem celodenní konference bylo organizacím ukázat, že čtvrtá průmyslová revoluce nemusí být strašákem, který bude organizaci stát spoustu času a peněz, ale že technologie a digitalizace mohou být organizacím naopak velkým pomocníkem při zvyšování jejich společenského dopadu.

Akci zahájili krátkým přivítáním Lenka Čábelová - manažerka komunikace a společenské odpovědnosti v Microsoft Česká republika a Slovensko, Timos Platsas z evropské centrály Microsoft a Lukáš Hejna za Sdružení VIA, z.ú.

Celá dopolední část byla věnována nejnovějším trendům a inspiraci. Jak by měla vypadat nezisková organizace ve světě 4.0? Zásadní nejsou překvapivě technologie, ale lidé, kteří v organizaci pracují. Za všechny dopolední přednášející to shrnul expert na digitální transformaci Filip Dřímalka: „Naprosto zásadní je vzdělávat se. Motivujte a inspirujte lidi, zkoušejte nové věci, spolupracujte s technickými společnostmi…“

Tuto myšlenku podpořil také expert v oblasti Tech4Good Chris Worman z TechSoup, když na začátku svojí přednášky zmínil, že „Je to o lidech, kteří dělají svět lepším.“ A kde začít? „Přihlaste se k odběru TechSoup newsletteru“, radí Chris.

Ještě před obědem pak proběhly krátké tříminutové prezentace finalistů letošního ročníku soutěže Microsoft NGO Awards, z kterých pak publikum prostřednictvím on-line hlasování vybralo příběh, který je nejvíce zaujal a tento příběh získal cenu publika. K jejímu vyhlášení, jakož i k vyhlášení všech dalších kategorií soutěže Microsoft NGO Awards došlo hned po obědě. Do soutěže se tento rok přihlásilo 16 příběhů a vítěznými organizacemi se staly OZP Akademie, Česká společnost ornitologická a Člověk v tísni . Více o vítězích soutěže a jejich příbězích naleznete níže nebo v článku na ihned.cz.

V odpolední části byly pro většinu účastníků připraveny prezentace příkladů dobré praxe z různých neziskových organizací a také například přednáška k GDPR v cloudu. V paralelních malých skupinách odpoledne probíhal Inkubátor nápadů. V něm měli zástupci přihlášených organizací možnost diskutovat se zástupci Microsoft a partnerských IT firem svůj problém nebo nápad na zlepšení organizačních procesů za pomocí technologií a posunout ho blíže k realizaci. Tato aktivita byla na akci poprvé, nicméně sklidila hned řadu kladných ohlasů. „Kombinace technických lidí, kteří znají produkt, a lidí, kteří mají konkrétní problém, mi velmi vyhovovala. (…) Myslím, že jsme přesně zmapovali problém, který neziskovka řeší a navrhli jsme konkrétní řešení,“ oceňuje jeden z účastněných zástupců technologických firem.

Microsoft NGO Awards oceňuje využití technologií pro dobrou věc...

… a příběhy o takovém využití chce poslat dále do světa a inspirovat tak další a další organizace i jedince. Organizace mohou vyhrát hned v několika kategoriích. Tento rok zvítězila v kategorii Organizační rozvoj OZP Akademie, která zároveň získala nejvyšší počet hlasů v již zmíněném dopoledním hlasování publika. Organizace vzdělává osoby s handicapem a 100 % jejich zaměstnanců má nějaké zdravotní postižení. "Potřebovali jsme systém, který by nám umožnil evidovat přihlášky do kurzů, plánovat čas lektorům a monitorovat jejich odučené hodiny, vydávat certifikáty a vést různé statistiky, a to tak, aby jej mohli kontrolovat i slabozrací a nevidomí. Bohužel na trhu nic podobného nebylo," popisuje ředitelka Petra Helebrantová. A tak si organizace vytvořila svoji vlastní aplikaci a příběh o jejím vytvoření přihlásila do Microsoft NGO Awards.

V kategorii Vnější dopad hodnotitelé vybrali Českou společnost ornitologickou a ocenili příběh o využití programu Microsoft Access k efektivnějšímu dlouhodobému sledování ptactva. „Díky moderní metodě analýzy dat se nám podařilo zkrátit dobu potřebnou pro zpracování celého datového balíku z několika týdnů na několik dnů. Víme tak téměř v reálném čase, jaké druhy mění svoji početnost a kam je třeba napřít ochranářské úsilí," přibližuje Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Cenu za Výjimečný příběh udělili hodnotitelé organizaci Člověk v tísni za jejich originálně pojatý příběh o použití systému Office 365. Prostřednictvím něj došlo ke značnému zlepšení komunikace a sdílení dokumentů mezi pracovníky pracujícími v sociálně vyloučených lokalitách po celé České republice navzájem i s jejich klienty. Cílem bylo "(…) spravovat chod čtyř projektů, které se věnují kariérnímu a dluhovému poradenství a ulehčit kolegům narůstající administrativní zátěž," popisuje Annamária Sedláková, která byla v organizaci hlavní iniciátorkou změny.

Děkujeme všem organizacím, které se zúčastnily, ať už soutěže nebo akce Neziskovka 4.0, a stejně tak děkujeme všem partnerům. Doufáme, že jste si odnesli spoustu inspirace i nových znalostí. Pro ty, kdo se na akci nedostali nebo ji nestihli, bude během týdne dostupný videozáznam akce na www.neziskovka40.cz. Tamtéž najdete také fotografie z akce - www.neziskovka40.cz/fotografie.

Děkujeme a těšíme se na příští ročník!

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru