26.04.2018

Jak na zálohování?

IMG_2708_1-1.jpg
Autor: 
tým Compuritas
Napsáno: 
April 26, 2018

Jeden z našich partnerů - firma Compuritas, od které můžete získat repasovaná zařízení - se rozhodl vám na našem portálu pravidelně přinášet články na různá technologická témata zejména z oblasti repasovaného hardwaru, zálohování dat a mnoho dalších. Přejeme příjemné čtení a co nejvíce užitečných informací.

Jak na zálohování?

Zálohujte, zálohujte, zálohujte! Je úplně jedno, jak často je to opakováno, stejně existuje mnoho jednotlivců i organizací, kteří nevědí, jak správné zálohovat.

Proto jsme se v Compuritas rozhodli shrnout nejdůležitější zásady a možnosti zálohování, abychom ukázali správný směr všem, který chtějí bezpečněji a efektivněji zálohovat svá data.

Základní pravidlo zní: vždy mějte svá data uložena na minimálně dvou nezávislých nosičích. Můžete zvolit PC se dvěma pevnými disky (dále HD), které zrcadlí obsah, můžete se rozhodnout pro ukládání na HD počítače v kombinaci s externím diskem či flash diskem. Hlavní úskalí ukládání na jediném HD tkví v tom, že nikdy nevíte, kdy vám tzv. klekne a přijdete o veškerá data. Nenadálá zhroucení HD jsou relativně běžná, a to i u zcela nových počítačů, proto je dvojí zálohování tak důležité. Je nutné si uvědomit, že pokud ukládáte data na externí disk a současné složky v počítači mažete, vaše data nejsou zálohovaná!

Zálohovací metody

Jak už jsme zmínili výše, zálohovat můžete jednoduše manuálně: kopírováním složek mezi interními HD či interním diskem a externími úložišti. Současně můžete využít automatické nástroje, které vytvářejí otisky celého systému nebo vybraných dat. Examples?

Pro synchronizaci dat a základní zalohování našim klientům doporučujeme volně přístupný software SyncBack, menší a střední organizace by mohl zajímat komplexnější nástroj od O&Osoftware. Díky Tech Soup můžete tento zálohovací nástroj získat pouze za administrativní poplatek.

Určitě také stojí za zvážení ukládat velice důležitá data do tz. cloudu nebo na síťová úložiště. Cloud si můžeme představit jako “online skladiště”, ke kterému se můžete připojit odkudkoli prostřednictvím internetu. Zajímavá řešení naleznete např u společnosti Microsoft v podobě služby Office 365 nebo Azure.

Pokud vaše organizace pro svůj chod vyžaduje, aby několik pracovníků sdílelo přístup ke složkám, síťové úložiště s minimálně dvěma harddisky je ideální řešení. Z naší zkušenosti například Synology nabízejí moderní a multifunkční síťová úložiště za férové ceny. Moderní síťová úložiště také nabízejí možnost vytvořit svůj vlastní cloud.

Zálohováním se snažíme předejít ztrátě dat z důvodu selhání technologie či lidského faktoru, neměli bychom však zapomínat ani na externí rizika. Abyste ochránili data vaší organizace v případě požáru či vloupání, doporučujeme zálohovat na jiném místě, například v jiné budově. To samé platí pro jednotlivce. Pokud přenášíte notebook a externí disk, na který zálohujete, v jednom batohu, který Vám někdo odcizí, jsou všechna data nenávratně ztracena.

Velké organizace většinou mají zálohovací mechanismy na serveru v rámci vlastní sítě. Vždy se při zálohování řiďte pokyny administrátora. Pokud si nejste jisti, jak je vlastně o zálohování dát v rámci poskytovaného řešení postaráno, neváhejte se obrátit na svého administrátor, který by vám měl na požádání vše osvětlit.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru