10.12.2018

Jedno z mnoha využití Amazon Web Services v praxi

Snímek obrazovky 2018-12-10 v 22.31.40.png
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
December 10, 2018

AWS používáme k uspořádání kampaně Do práce na kole. Umožňuje nám výrazně zvýšit stabilitu systému při zachování/snížení ceny."

Nástroje: Amazon Web Services

Auto*mat je organizace, která se zasazuje o zlepšení dopravních podmínek ve městě. Snaží se docílit toho, aby se při pohybu městem cítili příjemně a bezpečně všichni, nehledě na to, zda jdou pěšky či jedou autem. Svoje cíle prosazuje zejména podporou veřejné, pěší a cyklistické dopravy nebo spoluprácí s komunálními politiky, dopravními odborníky a architekty. Mezi projekty, kterými se Auto*mat snaží svoji aktivitu dostat mezi lidi, patří například Zažít město jinak, Vzděláváme ve školách nebo kampaň Do práce na kole. 

Výzva Do práce na kole je celostátní týmová soutěž, která motivuje lidi k tomu, aby při dojíždění do zaměstnání využívali bezmotorovou dopravu včetně běhu a chůze. Týmy každoročně soutěží v různých disciplínách jako je třeba pravidelnost nebo výkonnost. Pro zaznamenávání údajů o svých ujetých trasách účastníci používají vybrané mobilní aplikace. Tyto aplikace vše automaticky nahrávají na webový profil soutěžících, kterých se minulý rok zapojilo 16 347.

Pro takto velký projekt, který spravuje tisíce soutěžních registrací a na ně napojených webových profilů byla stabilita správcovského systému klíčová. Dříve používal Auto*mat vlastní virtuální privátní server (VPS), který organizaci ale nezaručoval dostatečné škálování výkonu.

Vlastní systémy VPS, které nejsou pod správou žádné společnosti si musí uživatelé nastavit a zprovoznit na vlastní náklady a zároveň si musí řešit sami i veškeré problémy spojené s používáním. S tímto druhem virtuálních privátních serverů proto bývá mnohem více práce než s jakoukoliv jinou alternativou. Pokud ještě nepatříte k nejzkušenějším serverovým administrátorům, můžete s tímto výběrem snadno pochybit.

Aby provoz soutěže Do práce na kole fungoval na 100 %, rozhodli se v organizaci podat přes TechSoup žádost o kredity do cloudového programu Amazon Web Services.

Amazon Web Services neboli AWS je služba poskytující různé cloudové produkty od správy webových a mobilních po analytické, vývojářské nebo databázové nástroje či podnikové a bezpečnostní aplikace. Tyto produkty organizacím pomáhají zrychlovat procesy a snižovat náklady na IT a na škálování. Skrze TechSoup mohou organizace získat grant ve výši 2 000 USD v AWS kreditech s platností 12 měsíců. Tyto kredity mohou organizace uplatnit za libovolné produkty, které v AWS potřebují a mohou o ně žádat každý rok.

Spolek Auto*mat potřeboval program, který bude zaručovat stabilní registrační systém, dobře uspořádá kampaň, zvládne operativně navyšovat výkon do požadovaných rozsahů a zároveň sníží či alespoň zachová cenu na provoz. Amazon Web services jim tyto požadavky splnil. 

„Produkty nám spíše usnadňují život,” odpovídá provozní ředitel Martin Šotola na otázku, zda může organizace díky grantu dělat něco, co předtím nemohla. Usnadňovat neziskovým organizacím cestu k naplňování jejich poslání, je hlavní misí TechSoupu. 

Budeme moc rádi, pokud se do příštích ročníků soutěže Do práce na kole přihlásíte taky, škálování pro nárůst nových registrací Auto*mat díky AWS má.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru