04.03.2019

Umělá inteligence ze Slovenska v boji proti celosvětovému suchu

Snímek obrazovky 2019-03-04 v 15.57.09.png
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
March 4, 2019

„Průzkum, na kterém jsme roky pracovali, ukázal, že za klimatickými změnami nestojí jen vysoká produkce skleníkových plynů, ale zejména desertifikace – vysušování planety člověkem.“ - Vlado Zaujec, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Rain for Climate.

Rain for Climate je environmentální neziskovka, která zatím jako jediná získala na Slovensku od Microsoftu grant na rozvoj svého nápadu pomocí umělé inteligence (AI). Grantový program Umělá inteligence pro dobrou věc je program, který podporuje neziskové organizace v jejich činnosti a pomoci veřejnosti skrze nástroje AI.

Termín umělá inteligence pod sebou nese velké množství pojmů a nástrojů. Jedním z nich je i strojové učení, které pro svůj podpořený vědecký program využila právě organizace Rain for Climate. Díky strojovému učení organizace rychleji analyzuje data získaná z dronů mapujících postižené oblasti. Na základě vyhodnocení získaných informací potom odborníci připraví projekt na zadržování vody, kde z katalogu obsahujícího více než 5 000 opatření vybírají na míru různá technická řešení, jak obnovit vodní cykly a zamezit přehřívání a vysušování planety. 

Umělá inteligence v sobě skrývá obrovský potenciál a nástroje, o kterých možná ani nevíte, že do ní patří. Přečtěte si článek, který vás s tématem blíže seznámí a pokud zjistíte, že i vy máte nápad, jak využít umělou inteligenci buď při pomoci lidem se znevýhodněním, nebo při řešení problémů spojených s životním prostředím, srdečně vás zveme na akci COCKTAIL, kde nás s nápadem můžete podrobněji seznámit a my vám jej pomůžeme rozvinout, odstartovat a proměnit ve skutečnost.  

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru