10.05.2019

Návod na výrobu letáku ve Photoshopu

deveta.JPG
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
May 10, 2019

Nástroje: Photoshop

Určitě jste se už někdy ocitli v situci, kdy jste v organizaci potřebovali vytvořit letáček nebo plakát odkazující na nějakou Vaši akci nebo událost. I přesto že třeba vlastníte profesionální nástroje jako Photoshop, používat je správně může být dost složité. Obzvláště pokud jste laik a s grafikou jste nikdy nepracovali. Chceme Vám s tím pomoci, a proto jsme připravili jednoduchý návod na výrobu letáčku nebo plakátu pro Vaše akce, fundraisingy nebo jakékoliv jiné oznámení Vaší organizace.

Pojďme na to.

Nejprve začněme rozměry letáku. Když přijde na velikost, platí pro tento druh grafiky jedno obecné pravidlo, že na každých 2,5 centimetrů (přesněji jeden inch čili palec) potřebujete 300 pixelů. Grafici toto rozlišení označují jako "tiskovou kvalitu" nebo "300 dpi" (zkratka dpi znamená "dots per inch", tedy bodů na palec). Při tvorbě grafiky pro zobrazení na displejích se obvykle používá rozlišení jen 72 dpi. Pokud tedy chcete leták nebo plakát, který bude například 22 cm (8,5 palce) vysoký a 28 cm (11 palců) široký, potřebujete dokument o rozměrech 2550 x 3300 pixelů, respektive takto velkou fotku, ze které bude návrh vycházet. Photoshop, narozdíl od některých jiných editorů, tyto rozměry zvládne zpracovat bez obtíží.

1. Vyberte z hlavní nabídky File > New a vytvořte nový dokument.


2. Nastavte rozměry dokumentu, v našem příkladu 11 palců na šířku a 8,5 palce na výšku. Evropský ekvivalent rozměrů tohoto plakátu by byl formát A4, tedy 210 x 297 milimetrů (2480 x 3508 pixelů).


3. Vložte do dokumentu fotku tak, že ji přetáhnete z plochy rovnou do okna Photoshopu.

4. Upravte velikost fotky tak, že ji libovolně roztáhnete přes body v jejích rozích. Zmáčkněte při tom klávesu Shift, aby se při změně velikosti zachoval poměr stran - tím se vyvarujete “zkroucení fotky”.

5. Vyberte “Horizontal Type tool” v panelu nástrojů.

6. Vytvořte textové okno a vložte svůj text.

7. Vyberte Window > Character, Nastavte si preferovaný font, velikost a ostatní náležitosti textu (barva, řez, proklad atp.). My jsme si také pohráli s pokročilými efekty rozmazávání textu, ty si ale projdeme někdy jindy.

8. Přetáhněte do svého výtvoru prvky jako loga a podobně.

9. Přidejte si do letáku tvary. Naleznete je v panelu nástrojů > Shapes Tool.

10. Naaranžujte všechny prvky do pozic, ve kterých se vám líbí.

11. Hotovo! Teď máte leták nebo plakát, kterým se můžete profesionálně propagovat.

Jak se vám líbí náš letáček ke spuštění nové služby? Od 13. 5. instalujeme Office 2019 prostřednictvím vzdálené plochy a celý první týden bude na tuto službu 50% sleva.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru