12.09.2019

Mluvme spolu: Organizace CIVICUS zve do kampaně SPEAK!

rsz_antenna-cw-cj_nfa14-unsplash.jpg
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
Září 12, 2019

Dnešní svět je stále propojenější, ale my lidé jsme čím dál tím více rozdělení. Právě proto je důležité, abychom spolu mluvili – a to především s těmi, jejichž názory se od našich liší a se kterými bychom se normálně nesetkali. Za tímto účelem organizuje CIVICUS: World Alliance for Citizen Participation globální kampaň SPEAK!, která propojuje jednotlivce s různým pohledem na svět. Už 20. a 21. září se po celém světě uskuteční stovky akcí, které umožní nejrůznějším lidem, aby spolu vedli dialog a zjistili, že mají možná společného více, než si mysleli. I vy se můžete zapojit a přihlásit svoji událost. 

I když je bezpečnostní situace v Kostarice ve srovnání s dalšími středoamerickými zeměmi, jako je třeba Honduras nebo Salvador, výrazně lepší, i tento stát, rozkládající se mezi Tichým oceánem a Karibským mořem, trápí násilí spojené s drogami. To platí i pro pobřežní město Limón, odkud v minulosti odešly velké zásilky kokainu do Evropy. Obchod s drogami je spojen s násilnou činností gangů, které do svých řad lákají teenagery, jimž mnohdy není ani 15 let. Většina z nich končí ve vězeních, je zraněna nebo zabita než dosáhnou věku 35 let.

SPEEDdebating o drogovém byznysu

Jak tento problém ve městě Limón vyřešit? Skupina různorodých lidí, umělců, politiků, právníků, liberálů, konzervativců, imigrantů, mladých i těch zkušenějších, byla v rámci kampaně SPEAK! pozvána k netradiční debatě. Na akci s názvem SPEEDebating se každý bude bavit šest minut s někým úplně odlišným o tom, co lze s obchodem s drogami v Limónu udělat. Toto je pouze jedna z akcí, která chce přivést k dialogu lidi s odlišným pohledem, původem a zkušenostmi, kteří spolu možná budou moct najít odpověď na palčivé společenské otázky. 20. a 21. září se jich bude konat 136 ve 46 zemích světa. Budou se věnovat například ekologickým tématům, rovnosti nebo udržení míru a stability.

Stále je možné se přidat

Líbí se vám tento nápad? I vy máte stále možnost se do kampaně zapojit. Akce nemusí být velká nebo nákladná, může jít o konverzaci mezi přáteli přátel, promítání, koncerty či společné večeře, které spojí ty, jež by se jinak nepotkali, nebo formální dialogy, které mohou pomoct při řešení konfliktů mezi komunitami. K pořádání vlastní akce poskytuje stránka kampaně SPEAK celou řadu dobře zpracovaných podkladů: od nápadů na ready made události, přes plakáty až po účastnické dotazníky. Veškeré informace najdete zde: https://www.togetherwespeak.org/

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru