07.10.2019

Bez programování to v budoucnu nepůjde. Děti se s ním seznámí díky programu Meet and Code

rsz_rsz_stem-t4l-bqrju8anfbi-unsplash.jpg
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
October 7, 2019

Českou republiku čekají velké změny. Robotizace průmyslu a digitalizace práce přinese nové nároky na zaměstnance: Lidé budou ke svojí práci potřebovat také základní znalosti programování. Jsme na tyto změny připraveni? Jedním z projektů, jenž na ně reaguje, je Meet and Code, který se snaží seznámit děti a mladé lidi s programováním a nadchnout je pro moderní technologie. Akce do něj zapojené se odehrají v rámci Evropského týdne programování (CodeWeek), který startuje už 5. října.

 „Dneska už základy informatiky patří do značné míry k profesní výbavě vědců, učitelů, manažerů i řady umělců. Mají-li se děti a mladí lidé rozhodovat, co v životě chtějí dělat a co je bude bavit, měli by dostat šanci seznámit se i s programováním. CodeWeek se snaží přispět k tomu, aby bylo programování ve školách běžné a obyčejné, tak jako jsou technologie v našich životech.“ říká Věra Ondřichová, jedna z ambasadorů kampaně CodeWeek  (Evropský týden programování).

Digitální vzdělávání v současném Česku

Připravuje se změny v budoucnu české vzdělávání? Vláda v roce 2014 schválila Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020, která chce mimo jiné zvýšit kompetence žáků ve vztahu k informacím a digitální gramotnosti nebo rozvíjet jejich informatické myšlení. V praxi ale někdy její prosazování pokulhává: může za to částečně finanční situace některých škol, která se projevuje používáním zastaralého hardwaru či pomalým internetovým připojením, nebo neochota některých učitelů k osvojování si nových věcí.

„V oblasti přípravy na digitalizaci světa vzdělávání i pracovního trhu je nutné maximálně spolupracovat, sektor ICT průmyslu musí naslouchat rodičům a školám a naopak, školy se musí více otevírat spolupráci s firmami a odborníky z praxe. Modelové příklady spolupráce přináší do českého prostoru DigiKoalice,“ říká Petr Naske, tajemník DigiKoalice.

„Úroveň digitálních dovedností se neustále zlepšuje, ale ještě stále je to běh na dlouhou trať. Jsme rádi, že se nám podařilo najít partnery, se kterými můžeme připravovat programy na šíření osvěty ohledně programování mezi dětmi a mládeží, dokonce i v sociálně znevýhodněných skupinách,“ říká Lucie Kalinová ze společnosti SAP, která Meet and Code spolu se Sdružením VIA koordinuje.  

Ukázat možnosti programování

„V současné době není informatické myšlení, robotika či programování součástí povinných či doporučených rámců vzdělávání na základních školách. Tuto změnu prosazuje MŠMT společně s různými projekty fakult VŠ a konkrétních škol, kde si školy i učitelé osvojují, jak pojímat hodiny informatiky a programování nově a inovativně,“ dodává Petr Naske, tajemník DigiKoalice. Jedním z programů, který má dětem a mladým lidem ukázat možnosti programování, je Meet and Code.

 „Meet and Code je iniciativa, v rámci které mohou neziskové organizace žádat o prostředky pro realizaci akcí. Ty mají naší nejmladší generaci ukázat, že počítače jsou dobré nejen k zapnutí internetu a že programování může být zábavné a zároveň může pomoct při realizaci různých nápadů,“ vysvětluje Silvestr Vandrovec-Špaček, hodnotitel přihlášených akcí ze Sdružení Via, které stojí za projektem TechSoup, jenž Meet and Code ve spolupráci se společností SAP a dalšími realizuje. „Projekty jako je Meet and Code jsou důležité především proto, že pomáhají bořit předsudky o programování a vůbec světě technologií,“ dodává Lucie Kalinová ze společnosti SAP.

Vesmírný hackaton a roboti při havárii v elektrárně

Letos se do Meet and Code přihlásilo přes 60 akcí, z nichž bylo vybráno pět desítek událostí, které získaly grant 10 000 Kč na svoji realizaci. Týkají se jak programování, tak i robotů nebo podpoře dívek v IT. Některé akce se soustředí na ekologické technologie, třeba v Dobřejovicích u Prahy budou děti vyrábět a programovat měřič vlhkosti půdy a automatický zavlažovač. V Brně zase budou mít žáci a studenti za úkol během jednoho dne vymyslet návrh experimentu pro počítač Astro PI, který se nachází na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Další brněnská akce se zase nechala inspirovat seriálem Černobyl, její účastníci budou tvořit robota, který může pomáhat třeba při havárii elektrárny.

Loni se konalo 1100 akcí, letos se přihlásilo do Meet and Code přes 2000 nápadů na akce z 25 zemí, z nichž 1200 obdrželo grant.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru