12.11.2019

Ohlédnutí za Meet nad Code: Akcí po celé Evropě se účastnilo 56 000 dětí

rsz_20191008_172553.jpg
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
Listopad 12, 2019

56 000. Tolik dětí a mladých lidí přišlo minulý měsíc na některou z 1 200 akcí v rámci programu Meet and Code. Meet and Code chce novou generaci nadchnout pro informační technologie a letos se to bezesporu povedlo: 21,5 procent účastníků si vyzkoušelo programování úplně poprvé a 77 procent žáků a studentů uvedlo, že by chtělo ve výuce pokračovat.  

Meet and Code pomáhá dětem seznámit se s digitálními technologiemi už od roku 2017. Založila (a podporuje) jej společnost SAP spolu s organizacemi Haus des Stiftens gGmbH a TechSoup Europe. Letos se v rámci Meet and Code konalo celkem 1 221 akcí, které uspořádaly neziskové organizace s pomocí rodičů, učitelů nebo knihoven. Jednotlivé akce mohly na pořádání získat až 10 000 Kč, což umožnilo vstup zdarma pro každého účastníka nebo účastnici.

„V SAP věříme, že byznys dokáže prostřednictvím inovací řešit sociální problémy a vyvolávat systémové změny. Díky iniciativě Meet and Code se děti a mladí dospělí můžou podívat do digitálního světa. Program vytváří zážitek, který podporuje skupinové učení zábavným, interaktivním a inspirativním způsobem. Klíčová byla letos účast dívek a žen, která dosáhla krásných 47 procent. Iniciativa Meet and Code tímto způsobem podporuje genderovou rovnost ve výuce IT,“ uvedla Alexandra van der Ploeg, ředitelka CSR ve společnosti SAP.

Meet and Code dává nastupující generaci nové možnosti

Před letošním Meet and Code označilo 30 procent účastníků svoje programovací dovednosti jako průměrné až pokročilé. Po proběhnutí akcí se toto číslo zdvojnásobilo: svoje dovednosti takto ohodnotilo 60 procent dětí a mladých lidí. Posun byl znát také u neziskových organizací: 80 procent z nich uvedlo, že nyní mají lepší přehled o nových technologiích. Při vymýšlení událostí neznala kreativita pořadatelů mezí: například skauti ve Velké Británii programovali digitální kompas nebo se zkoušeli vyrobit vysílač morseovky, děti z Itálie se učily programovat se svými prarodiči a dalšími seniory a dvanáctiletí žáci z Polska navrhli a vytiskli korálový útes na 3D tiskárně.

Programování pro dobrou věc

I letos se mohly zúčastněné organizace zapojit do celoevropské soutěže o nejlepší přihlášenou akci – soutěžilo se v kategoriích Girls do IT! (Holky v IT), Diversity (Rovné příležitosti), Code for the Planet (Kóduj pro planetu – v souladu s Cíli udržitelného rozvoje) a Community (Komunita). Finalisté každé z kategorií se zúčastní Award Weekendu na začátku roku 2020 a krátce nato budou vybráni vítězové, kteří obdrží odměnu 2 000 Euro.

„Když si vezmeme, že 70 procent letošních studentů ohodnotilo letos svoje programovací dovednosti jako nízké, je úžasné, že 80 procent všech těch, kteří Meet and Code prošli, se chce příští rok znovu účastnit. To nám dokazuje, že programování je zábava a že akce Meet and Code opravdu dovedou vzbudit zájem mládeže. Iniciativa Meet and Code je skvělým příkladem toho, jak můžeme urychlit splnění našich závazkům vůči Cílům udržitelného rozvoje OSN – konkrétně se jedná o cíl #4 – Kvalitní vzdělávání, cíl #8 – Udržitelná práce a ekonomický rozvoj a cíl #17 – Partnerství. Díky spolupráci můžeme společně přemostit evropskou digitální propast,“ dodává van der Ploeg.

Pro více informací o Meet and Code navštivte webové stránky iniciativy.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru