28.01.2020

7 softwarů pro lidi se speciálními potřebami

woman-on-black-folding-wheelchair-2026764.jpg
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
January 28, 2020

Lidé se zdravotním omezením často potřebují nejrůznější pomůcky. Invalidní vozík, slepeckou hůl či naslouchátko pozná každý. Věděli jste, že s nástupem nového tisíciletí začali znevýhodněným lidem život usnadňovat neviditelní softwaroví pomocníci? Podívejte se na přehled nejzajímavějších z nich.  

1. Aplikace Verbally

Verbally je bezplatná aplikace na tablet umožňující dorozumívání lidem, kteří mají problémy s řečí či psaním. Aplikace je velmi jednoduchá na používání a nevyžaduje vůbec internet. Skládá se z klávesnice, která má na sobě napsány různé druhy slov a slovních spojení. Ta uživatel naskládá do řádku a klikne na tlačítko, které větu přečte.

2. Eyegaze Edge

Aplikace spojená se zařízením, které uživateli umožní ovládat tablet pouze svým zrakem. Pod tabletem je namontovaná kamera, která snímá oči uživatele a jejich pohyby elektronicky převádí do pohybu na tabletu.  

3. ZoomText Magnifier/Reader

ZoomText je program pro lidi, kteří mají zhoršené vidění. Program je schopen text přiblížit až 32 x a také jej sám přečíst. ZoomText předmlouvá to, co píšete, a automaticky vám přečte email, webové stránky a dokumenty.  

4. Be My Eyes

Be My Eyes je aplikace, která propojuje nevidomé s těmi, jež mají zrak, aby si navzájem pomáhali. Přihlášení dobrovolníci dostanou od uživatele na druhém konci dotaz a skrze přímý videokontakt jej pomohou vyřešit. Be My Eyes má přes 100 000 aktivních dobrovolníků.

5. Ariadne GPS

Toto není ledajaká GPS navigace. Umožňuje prozkoumávat svět nevidomým. V základu se jedná o mluvící GPS navigaci, která je navíc ještě responzivní díky vibracím, podle toho jak po ní přejíždíte prstem. Udrží tedy svého uživatele vždy vycentrovaného.

6. Color ID Free

Tato aplikace umí rozpoznat barvu předmětů tím, že na ně namíříte kameru svého mobilu. Mimo to, že barvu rozpozná, ji ihned také nahlas přečte. Díky této aplikaci se mohou vzdělávat lidé s nejrůznějšími poruchami ať už to jsou poruchy zraku nebo má člověk celkové obtíže s porozuměním světu. S aplikací Color ID Free jsou ti, jež to potřebují zase o kousek blíže kontrole nad světem okolo, jež může poskytovat pocit bezpečí.   

7.Roger Voice

Roger Voice je aplikace pro neslyšící, která dokáže převést zvuk na text. Je naprogramována tak, aby dokázala tlumočit telefonní hovory. Taková funkce se hodí zejména pro lidi, jež mají problémy se sluchem či porozuměním mluvenému slovu. 

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru