19.02.2020

Umělá inteligence dokáže neziskovku nastartovat k velkým věcem

rsz_abstract-art-blur-bright-373543.jpg
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
February 19, 2020

Když se zamyslíte nad organizacemi, které využívají umělou inteligenci, asi to nejsou ty neziskové, které vám jako první vyvstanou na mysli. Pravděpodobně vás nejdříve napadnou velké korporáty a technologické firmy, které jsou vidět při posouvání hranic možného a nemožného.

Kvůli limitovanému rozpočtu i času se může investice do umělé inteligence neziskovkám zdát jako něco nedosažitelného. Existují ale příklady, kdy neziskové organizace využily AI k tomu, aby dosáhly úctyhodných výsledků. Stačí se podívat na organizaci ALKA Wildlife, která díky grantu na projekt využívající umělou inteligenci mohla vyvinout program, s nímž je schopna monitorovat ohrožený druh syslů.

Celý systém funguje tak, že se z dronů pořídí tisíce fotek krajiny, které se poté nahrají do programu. Software, který byl předtím naučen, aby z fotek rozpoznal nory syslů, vydá zpracovaná data s informacemi, kde jsou nory umístěny, jestli se objevily nějaké nové či zda některé zanikly. Na těchto informacích je monitoring syslů závislý a díky této inovaci také mnohem rychlejší a přesnější. Dříve pracovníci ALKA Wildlife zpracovávali stovky fotek sami.

Výše zmíněný příklad je však více výjimkou nežli normou. Realita je taková, že většina neziskovek se o AI buď nedozví anebo neví, kde začít. Když organizace s multimilionovými budgety selhávají v efektivním používání AI, jak mohou neziskové organizace uspět s minimálními příjmy?

Očekáváme neskutečný růst využívání AI

Dle Salesforce reportu se očekává, že užívání AI v neziskovém sektoru vzroste v příštích dvou letech o 361 %. AI není a rozhodně by neměla být privilegiem pouze pro firmy s obrovskými profity. Umělá inteligence dokáže nastartovat inovace stejně tak dobře v neziskové organizaci a má potenciál vyřešit mnohé z nejtěžších environmentálních a sociálních problémů, jimž dnes čelíme.

Neziskovky, které chtějí s umělou inteligencí začít, by si měly jako první stanovit to, k čemu AI potřebují a čeho chtějí docílit.

Potřebují automatizovat? AI dokáže zachytit syslí nory za použití dronů a trackovat pohyb těchto malých zvířat, stejně tak ale dokáže vypomoci s optimalizací interních procesů. Umí například vyhodnotit, kde začít stavět či jak zlepšit využívání pozemků. Neziskovky mohou umělou inteligenci využít také k tomu, aby díky použití dat z minulosti předvídaly budoucí události jako je třeba deforestace či pytláctví. Taková funkce umožní udělat proaktivní rozhodnutí, která zabrání potížím ještě předtím, než se stanou.

Sběr dat

Data jsou pro AI nezbytná. Po tom, co si neziskovka určí svůj cíl, potřebuje najít cestu, jak sesbírat relevantní data k učení svých AI algoritmů.

Například organizace, která chce algoritmus naučit, jak identifikovat druhy slonů, může jako data použít open sourcový dataset nebo volně dostupné turistické fotky slonů.

Ve chvíli, kdy jsou data sesbírána, je potřeba je označit a nahrát do algoritmu. To lze zajistit například s pomocí crowdsourcingu. Refunite například vyvinul aplikaci, jež umožňuje lidem, které zasáhl válečný konflikt, vydělat si peníze tak, že budou učit AI algoritmy ze svých telefonů.

Hledání zdrojů

V České republice se o podporu spojení nezisku a AI snaží TechSoup a zároveň celosvětově také Microsoft. Neziskové organizace si mohou zažádat o finanční podporu přes iniciativy jako je Microsoft AI for Earth, Google’s AI for Social Good a AWS Imagine Grant.

Není pochyb o tom, že AI dokáže neziskovkám pomoci naplňovat jejich misi a dělat tak svět lepším místem. Přesto, stejně jako jakékoliv jiné organizace i ony potřebují pevný plán před tím, než se do práce s umělou inteligencí pustí. Pokud budou mít správně vymezený problém, kvalitní data pro učení algoritmu a potřebnou finanční podporu, mohou neziskovky vytěžit maximum z toho, co AI nabízí.

Umělou inteligenci lze použít také v pomoci lidem se speciálními potřebami. Nápady, které tuto myšlenku rozvíjejí, budeme podporovat 10. března na našem AI for Accessibility HACKATHONU. Pokud byste do toho chtěli jít s námi, můžete se až do 29. 2. přihlásit ZDE.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

4 872

registrovaných neziskovek

472 miliónů Kč

hodnota zprostředkovaných produktů

53 938

zprostředkovaných licencí a hardwaru