23.10.2018

Instalace Microsoft Office 2019 pomocí nástroje Office Deployment Tool

MS-Office-2019.png
Autor: 
TechSoup Česká republika
Napsáno: 
October 23, 2018

Microsoft Office od verze 2019 zavádí novou instalační architekturu Click-to-Run. Jak ji používat, shrnuje tento návod. Podrobnější informace najdete na této stránce (prozatím v angličtině): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/office2019/overview

Systémové požadavky

Office 2019 je k dispozici pouze pro Windows 10 a Mac OS od verze 10.12.

Instalace Office 2019 na Mac OS

Pro Mac OS je k dispozici instalátor používající technologii Apple: Office 2019 for Mac. Bližší informace k němu najdete zde (prozatím v angličtině): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/mac/deployment-options-for-office-for-mac. Po instalaci bude produkt třeba aktivovat pomocí licenčního nástroje VL Serializer. Ten najdete v licenčním centru VLSC v sekci Položky ke stažení a kódy po kliknutí na tlačítko Download (pozor, abyste vybrali odpovídající verzi 2019). Dále kliknete na Continue a stáhnete ISO soubor, který obsahuje balíček Microsoft_Office_2019_VL_Serializer.pkg. Bližší informace k němu najdete zde (prozatím v angličtině): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/mac/volume-license-serializer.

Následující instrukce se týkají instalace na Windows 10. Pro starší verze Windows není Office 2019 k dispozici.

1. Identifikace licenčního klíče

Najděte ve svém účtu v multilicenčním centru Microsoftu VLSC licenční klíč MAK. Bez něj instalace nebude možná.

2. Stažení Office Deployment Tool

Stáhněte si nástroj Office Deployment Tool z této stránky: https://www.microsoft.com/download/details.aspx?id=49117. Stažený soubor je samorozbalovací archiv. Po jeho spuštění se vám do složky podle vašeho výběru rozbalí samotný instalační nástroj, který se skládá z:

  • vlastního instalátoru setup.exe
  • vzorových konfiguračních XML souborů

3. Příprava konfiguračního souboru

Pro nejčastější typy instalací (Office Standard) můžete použít připravené konfigurační XML soubory.

Klikněte pravým tlačítkem na odkaz, odpovídající architektuře vašeho systému (ve většině případů 64 bit), a dejte jej Uložit jako... do složky, kde máte rozbalený nástroj setup.exe:

Do konfiguračního souboru je pak třeba doplnit licenční klíč MAK (viz krok 1) - nahraďte jím podtržený řetězec mezi uvozovkami u klíče PIDKEY="#####-VÁŠ-KLÍČ-MAK-#####".
(Pokud k aktivaci v celé síti používáte KMS, PIDKEY nevyplňujete.)

Pokud vám předpřipravené varianty nevyhovují, otevřete si jednu z nich nebo přibalený vzorový soubor v textovém editoru (Poznámkový blok, PSPad,...) a upravte příslušná pole. Seznam možností editace najdete na této stránce (v angličtině): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/configuration-options-for-the-office-2016-deployment-tool

4. Příprava instalace

Kvůli změně distribuční architektury je před instalací nutné odstranit všechny starší instalace Office. Před spuštěním instalace proto uložte všechna data a ukončete všechny běžící aplikace Office (včetně Outlooku, Skype for Business, ...).

Předpřipravené konfigurační soubory jsou nastaveny tak, aby se starší verze Office odstranily v průběhu instalace samy. (Slouží k tomu klíč <RemoveMSI All="True" />. Více informací k této funkci najdete zde (prozatím v angličtině): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/upgrade-from-msi-version.)

5. Spuštění instalace

Vlastní instalace proběhne ve dvou krocích. Oba se provedou spuštěním nástroje setup.exe z příkazové řádky. Příkaz je třeba spustit přímo ze složky, ve které se nástroj setup.exe nachází.

5.1 Ke spuštění Příkazové řádky: podržte klávesu Shift, klikněte na ikonu složky s rozbaleným instalačním nástrojem pravým tlačítkem a v kontextové nabídce klikněte na Zde otevřít příkazové okno.

5.2 Nyní v této složce nejprve stáhneme instalační data tímto příkazem: setup /download config-O2019STD-x64.xml

Celý příkaz můžete zkopírovat do schránky a do okna Příkazové řádky jej vložit pomocí pravého tlačítka myši.

5.3 Po stažení dat už je možné spustit instalaci příkazem: setup /configure config-O2019STD-x64.xml

Pokud se konfigurační soubor jmenuje jinak, použijte v krocích 5.2 a 5.3 odpovídající název.

Po dokončení tohoto příkazu by měl být Office 2019 nainstalován.

TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

3 448

registrovaných neziskovek

340 566 586 Kč

hodnota darovaného IT

38 536

darovaných licencí a hardwaru