Microsoft dary

exchange.png

Exchange Server User CAL - Standard

Popis: 

An Exchange Server Standard user client access license (CAL) authorizes one user to access Exchange Server Standard or Enterprise edition from any device. For example, an employee might access the server from a computer at work and another at home.

This donation provides one Standard user CAL. Standard device CALs for licensing computers and additive Enterprise CALs (user and device) for accessing additional features are also available.

Additional Information

For additional information about Exchange Server and the server and client licensing requirements, see the Guide to Exchange Server Editions and Licensing.

License Only

This license does not require media, license keys, or setup codes.

CALs, ECLs, and management licenses (MLs) offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

Requirements

 • None
exchange.png
windows_logo

Windows OS Upgrade

Popis: 

Windows je desktopový operační systém společnosti Microsoft. Níže uvedený popis platí pro edice Enterprise, pokud však zažádáte o tento produkt, v multilicenčním centru Microsoft Volume Licensing Service Center si poté můžete vybrat, stáhnout a nainstalovat jak edici Enterprise, tak edici Pro.

Tento dar obsahuje jednu licenci pro upgrade systému Windows. Měli byste zažádat o jednu licenci pro každý počítač, u kterého se chystáte provést upgrade.

Jaké verze jsou k dispozici?

Můžete si vybrat a stáhnout aktuální verzi nebo předchozí verzi tohoto softwaru. Která verze je aktuální, můžete zjistit na stránce aktuálních produktů Microsoft. Kromě toho si můžete stáhnout software v jakékoliv dostupné jazykové verzi.

 

Přínosy pro Vaši organizaci

Pokud již máte zkušenosti se systémovou administrací, můžete použít program Windows Enterprise se systémem Windows Server a:

 • poskytnout mobilním pracovníkům přístup k vaší organizační síti bez nutnosti VPN,
 • umožnit zaměstnancům bezpečně nahrát bootovací verzi jejich systému Windows Enterprise na USB disk a přenést jej do jiných počítačů,
 • zlepšit výkon sítě a minimalizovat využití šířky pásma.

Pouze licence pro upgrade

Pouze některé edice operačního systému Windows mají nárok na upgrade licence v rámci multilicenčních smluv TechSoup se společností Microsoft. Podívejte se na systémové požadavky a ujistěte se, že Vaše zařízení lze upgradovat.

Pokud Váš přístroj nesplňuje požadavky na upgrade, můžete mít nárok na licenci plného operačního systému společnosti Microsoft Windows - Get Genuine.

Hlavní funkce

 • Veškeré funkce edice Windows Pro: Windows Enterprise zahrnuje všechny funkce edice Windows Pro, včetně moderního rozhraní, aplikací, integrace cloudu a zvýšené bezpečnosti.
 • DirectAccess: Externí pracovníci se mohou bezpečně připojit k v síti Vaší organizace, kdykoliv mají přístup k internetu, bez nutnosti VPN. IT administrátoři používající Windows Server mohou spravovat přenosné počítače tím, že aktualizují Nastavení zásad skupiny a mohou poté aktualizovat software, kdykoli je přenosný počítač připojen k Internetu.
 • Windows To Go: Můžete si vytvořit kopii Windows pracovního prostoru na USB disk. To umožňuje zaměstnancům bezpečně přenést verzi Windows Enterprise na jiné PC, bez ohledu na operační systém, který se na tomto počítači nachází. Zařízení musí splňovat požadavky Windows hardware certifikace.
 • BranchCache: Počítače ve Vaší organizaci mohou ukládat soubory, webové stránky a další obsah z centrálních serverů běžících na systému Windows Server do mezipaměti a tento obsah pak nemusí být opakovaně stahován skrze celou síť. To může minimalizovat provoz v síti mezi jednotlivými pobočkami a hlavní kanceláří.
 • BitLocker drive encryption: BitLocker dokáže rychleji zašifrovat pevný disk za účelem ochrany citlivých dat před přístupem neoprávněných uživatelů, kteří zacházejí s některým z počítačů Vaší organizace.
 • Uzpůsobení nabídky Start: Správci mohou přizpůsobit rozvržení nabídky Start, aby zajistily, že některé aplikace jsou snadněji přístupné, a také posílit konzistenci napříč všemi zařízeními.

Přečtěte si více o funkcích ve článku What's New in Windows 10 (článek je v angličitně).

Důležité informace k multilicencím

Pro aktivaci systému Windows může Vaše organizace volit mezi dvěma typy multilicenčních klíčů: Key Management Service (KMS) licenční klíč nebo Multiple Activation Key (MAK) .

KMS klíč vyžaduje pro aktivaci nejméně 25 počítačů v síti. Pokud má vaše organizace méně než 25 počítačů, použijte MAK klíč.

Získání (stažení) produktu?

Instalace tohoto produktu vyžaduje předchozí stažení softwaru z Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) a vložení licenčního klíče. Můžete si stáhnout všechny dostupné verze a jazykové mutace Vašeho produktu.

Produkt můžete s jedním licenčním klíčem instalovat na tolik počítačů, pro kolik jste obdrželi licence. Toto množství je uvedeno v e-mailu, který obdržíte od Techsoup poté, co zažádáte o tento produkt a zaplatíte administrativní poplatek.

Očekávejte dva e-maily:

 1. Pokud je Vaše žádost o dar schválena, TechSoup Vám odešle "uvítací zprávu" s instrukcemi na e-mailovou adresu vaší organizace. Tento e-mail potvrdí počet licencí, o které jste žádali a poskytuje instrukce, jak používat VLSC a stáhnout a instalovat dary poté, co Microsoft akceptuje licenční smlouvu s Vaší organizací. V sekci Můj účet se ujistěte, že e-mail uvedený ve vašem uživatelském profilu je aktuální.
 2. Od Microsoft obdržíte e-mail, ve kterém společnost vítá Vaši organizaci na portálu VLSC. Tento e-mail bude zároveň znamenat, že společnost Microsoft přijala licenční smlouvu s Vaší organizací. Po obdržení této zprávy následujte instrukce z prvního e-mailu od Techsoup, který obsahuje instrukce ke stažení daru z VLSC a jeho instalaci.

Software Assurance

V rámci programu Software Assurance máte během dalších dvou let právo instalovat jakékoliv nové verze produktů, ke kterým se vztahuje licenční smlouva.

Systémové požadavky

 • Software
  • Pro instalaci produktu, musíte mít licencovanou instalaci jednoho z následujících operačních systémů a to na zařízení, kde chcete upgrade instalovat:
   • Windows 10 Pro
   • Windows 8 Enterprise nebo Pro
   • Windows 7 Enterprise, Professional, nebo Ultimate
   • Windows Vista Enterprise, Business, nebo Ultimate
   • Windows XP Professional nebo Tablet PC
   • Windows 2000 Professional
   • Windows NT Workstation 4.0
   • Windows 98 SE
  • Nelze upgradovat z jakékoliv Home edice systému Windows.
 • Hardware:
  • 1-GHz (nebo vyšší) 32-bitový (x86) nebo 64-bitový procesor
  • 1 GB nebo větší pamět RAM pro 32-bitové systémy; 2 GB nebo větší pamět RAM pro 64-bitové systémy
  • 16 GB volné kapacity na pevném disku pro 32-bitové systémy, 20 GB pro 64-bitové
  • rozlišení obrazovky 800x600 pixelů (nebo vyšší)
  • DirectX 9 grafické zařízení s Windows Display Driver Model (WDDM) 1.0 nebo novější ovladač
 • Další požadavky pro použití určitých funkcí: Podívejte se na kompletní přehled systémových požadavků.
 • Funkcionalita produktu a vzhled se může lišit v závislosti na konfiguraci systému.
windows_logo
sql_server_CAL.png

SQL Server User CAL

Popis: 

A SQL Server user client access license (CAL) authorizes one user to access SQL Server from any device when the server is deployed using the Client/Server mode. For example, an employee might access the server from a computer at work and another at home.

This donation provides one user CAL. Device CALs for licensing computers are also available.

Additional Information

For a summary of the available editions of SQL Server and licensing alternatives, see the Guide to SQL Server Editions and Licensing.

License Only

This license does not require media, license keys, or setup codes.

CALs, ECLs, and management licenses (MLs) offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

Requirements

 • None
Requirements: 

.

sql_server_CAL.png
sqlcb.jpg

SQL Server Standard Edition, Server/CAL Licensing

Popis: 

SQL Server Standard Edition with server/CAL licensing is relational database server software offering tools for data storage, management, analysis, and reporting.

This donation provides one Standard Edition server license. SQL Server with server/CAL licensing requires each user or device that accesses the licensed server to have a client access license (CAL). For additional information about the available editions of SQL Server and its licensing requirements, see the Guide to SQL Server Editions and Licensing.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

If you have experience deploying relational databases, you can use this edition of SQL Server to

 • Serve data to a customer relationship management (CRM) platform
 • Analyze data collected by your organization
 • Support a dynamic website or intranet site

Major Capabilities

 • SQL Server Management Studio: This graphical interface manages all SQL Server components with rich scripting capabilities. The Policy-Based Management component can create policies that manage entities on the server, such as the instance of SQL Server, databases, and other SQL Server objects.
 • Online Transaction Processing: The OLTP engine allows quick access to large amounts of data.
 • Failover Clustering Support: This feature minimizes disruption of service by connecting to other servers to provide service in case one fails.
 • Multidimensional Data Analysis: The online analytical processing (OLAP) and BI Semantic Model (BISM) models allow you to analyze multidimensional data from multiple perspectives and in a tabular model.
 • SQL Data Tools: The tools included provide a development environment integrated with the .NET framework and Visual Studio. Developers can build web, enterprise, and data-aware mobile applications on premises and in the cloud.

Obtaining This Product

Installing this product requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

The license key allows you to install the product on as many computers as you have received licenses for. This quantity is specified in the email you receive from TechSoup after you request this product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

Requirements

Requirements: 

.

sqlcb.jpg
sharepoint.png

Sharepoint Server

Popis: 

SharePoint Server is a server platform for information sharing, collaboration, and content management. Its services can be accessed only by appropriately licensed internal users.

This product includes a server license. Each user or device that accesses SharePoint Server must have a Standard client access license (CAL). Additive Enterprise CALs are required to access certain features. See the Guide to Microsoft Server Licensing for specific licensing details.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

If you have system administration experience, you can use SharePoint Server to:

 • Create an intranet portal for your organization to share information
 • Manage and edit documents among multiple users and offices
 • Develop a public-facing website

Major Capabilities

 • Collaboration: You can create content from their preferred web browser or from desktop applications such as Microsoft Word. Automated versioning and workflows, document check-out, and sophisticated access controls help teams work on shared documents with minimal confusion and misunderstanding.
 • Enterprise Content Management: Users within your organization can manage their content on a single unified platform for the entire content life cycle — from creation through editing, collaboration, and approval, to long-term retention or final expiration. SharePoint can also help implement and automate compliance with information management and data security policies.
 • Enterprise Search: The search infrastructure combines federated search, relevance, refinement, and social cues to speed up search and help people find the information and contacts they need.
 • Portals: You can build and maintain multiple content portals on a single SharePoint installation, with each portal customized for a particular business activity or organizational stakeholder. For example, you can build an enterprise intranet portal for all employees and a divisional portal site for particular departments.

SharePoint Server Foundation

SharePoint Foundation is a collaboration platform and foundation for building web applications. It is available free of charge from Microsoft. All of the features in SharePoint Foundation are also available in SharePoint Server.

Obtaining This Product

Installing this product requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

The license key allows you to install the product on as many computers as you have received licenses for. This quantity is specified in the email you receive from TechSoup after you request this product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

Requirements

sharepoint.png
msdynamics

Dynamics 365 for Sales On-Premises User CAL

Popis: 

The Dynamics 365 for Sales (On-Premises) user CAL provides a user with access to the sales application in Dynamics 365 (On-Premises) Server from any device. Dynamics 365 (On-Premises) Server is the on-premises version of Microsoft Dynamics 365 and runs on Windows Server. The on-premises version of the Dynamics 365 for Sales application provides a limited subset of the customer relationship management (CRM) capabilities that are available in the cloud-based version.

This donation provides one Dynamics 365 for Sales (On-Premises) user CAL. The rights to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software and the Dynamics 365 for Sales (On-Premises) application are included with the CAL. For additional information about Dynamics 365 (On-Premises) and its licensing requirements, see the Guide to Dynamics 365 Products and Licensing.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

You can use Dynamics 365 for Sales (On-Premises) to

 • Simplify relationship management by bringing together all constituent information into a central location
 • Save time by sharing information and existing work across the organization, allowing you to reuse effective campaigns, marketing, and service materials rather than creating new ones
 • Automate and streamline processes by identifying best practices and creating consistent procedures

Major Capabilities

 • Create reports: Reports are available with on-demand, scheduled, or event-based delivery and can be generated by users without IT assistance.
 • Import data: Users can upload data in bulk to integrate contacts, emails, tasks, appointments, or notes with the appropriate customer records.
 • Track correspondence: Replies to tracked emails are automatically tracked as well, allowing users to quickly see all pertinent correspondence with or about a customer.
 • Deploy a knowledge base: You can set up a searchable knowledge base for your employees to provide them with consistent answers across channels.

License Information

CALs do not require media, license keys, or setup codes.

CALs offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

Obtaining the Server Software

The right to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software is included with the CAL. No additional licenses are needed for server software.

Installing the server software requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

System Requirements

msdynamics
msdynamics

Dynamics 365 for Customer Service On-Premises User CAL

Popis: 

The Dynamics 365 for Customer Service (On-Premises) user CAL provides a user with access to the customer service application in Dynamics 365 (On-Premises) Server from any device. Dynamics 365 (On-Premises) Server is the on-premises version of Microsoft Dynamics 365 and runs on Windows Server. The on-premises version of the Dynamics 365 for Customer Service application provides a limited subset of the customer relationship management (CRM) capabilities that are available in the cloud-based version.

This donation provides one Dynamics 365 for Customer Service (On-Premises) user CAL. The rights to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software and the Dynamics 365 for Customer Service (On-Premises) application are included with the CAL. For additional information about Dynamics 365 (On-Premises) and its licensing requirements, see the Guide to Dynamics 365 Products and Licensing.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

You can use Dynamics 365 for Customer Service (On-Premises) to

 • Simplify relationship management by bringing together all constituent information into a central location
 • Automate and streamline processes by identifying best practices and creating consistent procedures

Major Capabilities

 • Create reports: Reports are available with on-demand, scheduled, or event-based delivery and can be generated by users without IT assistance.
 • Import data: Users can upload data in bulk to integrate contacts, emails, tasks, appointments, or notes with the appropriate customer records.
 • Track correspondence: Replies to tracked emails are automatically tracked as well, allowing users to quickly see all pertinent correspondence with or about a customer.
 • Deploy a knowledge base: You can set up a searchable knowledge base for your employees to provide them with consistent answers across channels.

License Information

CALs do not require media, license keys, or setup codes.

CALs offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

Obtaining the Server Software

The right to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software is included with the CAL. No additional licenses are needed for server software.

Installing the server software requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

System Requirements

msdynamics
msdynamics

Dynamics 365 for Team Members On-Premises User CAL

Popis: 

The Dynamics 365 for Team Members (On-Premises) user CAL provides a user with basic or read-only access to Dynamics 365 (On-Premises) Server from any device. Dynamics 365 (On-Premises) Server is the on-premises version of Microsoft Dynamics 365 and runs on Windows Server.

This donation provides one Dynamics 365 for Team Members (On-Premises) user CAL. The rights to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software are included with the CAL. For additional information about Dynamics 365 (On-Premises) and its licensing requirements, see the Guide to Dynamics 365 Products and Licensing.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

You can use Dynamics 365 for Team Members (On-Premises) to

 • Simplify relationship management by bringing together all constituent information into a central location
 • Automate and streamline processes by identifying best practices and creating consistent procedures

Major Capabilities

 • Create reports: Reports are available with on-demand, scheduled, or event-based delivery and can be generated by users without IT assistance.
 • Track correspondence: Replies to tracked emails are automatically tracked as well, allowing users to quickly see all pertinent correspondence with or about a customer.
 • Deploy a knowledge base: You can set up a searchable knowledge base for your employees to provide them with consistent answers across channels.

License Information

CALs do not require media, license keys, or setup codes.

CALs offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

Obtaining the Server Software

The right to run Dynamics 365 (On-Premises) Server software is included with the CAL. No additional licenses are needed for server software.

Installing the server software requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

System Requirements

msdynamics
windows server 2012.png

Windows Server Standard

Popis: 

Windows Server Standard is a server operating system that enables a computer to handle network roles such as print server, domain controller, web server, and file server. As a server operating system, it is also the platform for separately acquired server applications such as Exchange Server or SQL Server. The Standard edition is designed for small-to-medium-sized organizations with physical or lightly virtualized server environments.

This donation provides two core licenses for Windows Server Standard. Windows Server requires a minimum of 8 core licenses for each physical processor and a minimum of 16 core licenses for each server. The Standard edition allows up to two virtual instances of the server software when all cores on the server are licensed. For additional licensing information, see the Guide to Windows Server Editions and Licensing.

Which Versions of This Software Are Available?

You can choose to download the current version or the previous version of this software. You can find out which version is the current one on the Current Versions of Microsoft Products page. In addition, you can download the software in any language that's available.

Benefits for Organizations

If you have system administration experience, you can use Windows Server to

 • Run multiple server roles and different operating systems on a single server
 • Reduce the amount of hardware needed to run server workloads
 • Minimize the time it takes to set up hardware and software and reproduce test environments

Major Capabilities

 • Server virtualization: Windows Server provides tools for creating and managing a virtualized server computing environment. You can replicate a virtual machine from one location to another, without shared storage, storage arrays, or other replication technologies.
 • Server management: Server Core and Nano Server provide minimal environments for running specific server roles. Those roles are then easier to maintain and manage and less exposed to attack. Administrators can manage groups of servers collectively from within a single, integrated console.
 • Integrated services: Windows Server delivers a unified platform for web publishing that integrates IIS, ASP.NET, and Windows Communication Foundation and also supports SharePoint Services.
 • Failover clustering: Administrators can minimize disruptions of services and applications by creating a redundant server environment with dynamic hardware partitioning.
 • DirectAccess: This secure tunneling feature allows access to the network from any computer or device. It is faster than typical VPN connections and provides off-site access to file shares, on-premises equipment, and other resources.

Obtaining This Product

Installing this product requires you to download the software from the Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) and enter a license key. You can download any available version or language for your product.

The license key allows you to install the product on as many computers as you have received licenses for. This quantity is specified in the email you receive from TechSoup after you request this product.

Expect two emails:

 1. When your donation request has been approved, TechSoup will send a message to your organization email address. This email will confirm the number of licenses you have requested and provide information about how to use the VLSC once Microsoft accepts your license agreement. Make sure the email address in your organization details is up to date by visiting your account .
 2. Microsoft will send an email welcoming your organization to the VLSC. This email will indicate that Microsoft has accepted your license agreement. After you receive this email, you'll be able to follow the steps in the first email you received from TechSoup to obtain your donation through the VLSC.

Software Assurance

Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

Requirements

See system requirements and resources for installing Windows Server.

  Requirements: 

  .

  windows server 2012.png
  win_server.png

  Windows Server Device CAL

  Popis: 

  Windows Server is Microsoft's solution for workgroup file, print, and communication servers, as well as for Internet content delivery. A device client access license (CAL) is needed for every device accessing Windows Server for file services, printing services, remote access service, or terminal services. It is also needed for any authenticated devices accessing Windows Server as a web server or an application server.

  This donation provides one device CAL that authorizes one computer to access Windows Server, regardless of the number of users (for example, on a shared workstation). User CALs for licensing individuals and external connector licenses (ECLs) for licensing a significant number of external users are also available.

  Additional Information

  CALs, ECLs, and management licenses (MLs) offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

  For additional information about the available editions of Windows Server and the server and client licensing requirements, see the Guide to Windows Server Editions and Licensing.

  License Only

  This license does not require media, license keys, or setup codes.

  CALs, ECLs, and management licenses (MLs) offered through TechSoup are always for the currently offered version of the server software. However, these licenses can also be used with earlier versions of the server software.

  Software Assurance

  Under the Software Assurance program, you have the right to install any new release of products covered in the agreement during the term of your coverage.

  Requirements

  • None
  Requirements: 

  None

  win_server.png

  TechSoup v číslech - jak už jsme pomohli?

  4 872

  registrovaných neziskovek

  472 miliónů Kč

  hodnota zprostředkovaných produktů

  53 938

  zprostředkovaných licencí a hardwaru